Muzeum Bojkovska: historie, kterou pamatujete

Ne že by v Muzeu Bojkovska v Bojkovicích neměli zajímavé národopisné či historické sbírky. Naopak, je tu obrovská spousta věcí, které vás přímo pohltí a naznačí, jak pohnutá historie se v kraji pod Bílými Karpaty na dosah kdysi od Uher a dodnes od Slovenska psala.

Ale pozornosti pozorných tu nemohou uniknout jiné jinde nevídané stálé expozice. Dobová školní třída, dílem z padesátých, ale částečně třeba kvůli úžasné mapě i z dvacátých let minulého století.

A sousední dvoupokojový byt údajně z padesátých let doplněný ovšem spoustou věcí o něco vousatějších i mladších tak to už je úplný trhák. Dá-li se ovšem takto expresivně v tichých prostorách, jimž vládnou manželé Eva a Tomáš Hamrlíkovi, vůbec mluvit.

Každopádně stačí nahlédnout do pokoje. Sedačka, křesla, originální sekretář vyrobený přímo v Bojkovicích, televizor z konce padesátých let, gramofon, rádio. „Ano, těch věcí bylo málo, ale když už jste koupil, mohl jste se spolehnout na výdrž i bytelnost,“ říká zdejší ředitel.

„Pustím vám klidně desku, není problém,“ klade do stroje pan Tomáš černou klasiku. A ejhle, opravdu to hraje. Stejně jako dobové rádio.

„Televizor funkční není? „Bohužel, tento ne, ale u jednoho machra v Praze máme jiný a zanedlouho se sem přijďte podívat,“ láká pán muzea.

V kuchyni dobová lednička, dřez, mixér, remoska ale i spousta drobností, které vám dobu, třeba ne lehkou a třeba ne milovanou, vrátí jako ve filmu.

V koupelně volně stojící vana, nefalšovaná karma, taky kamna. Jen ložnice působí hodně starší, tu by znalec řadil spíše do první republiky. Všude vše dovedeno do dokonalosti. Budíky, tehdy vzácný telefon, kalendáře. Na toaletě jeden artefakt svědčící o pečlivosti místních. „Podívejte, to je originální štětka, věřte nebo ne, sehnat ji, mi dalo snad nejvíce práce, směje se Tomáš Hamrlík.

Na stolech ke čtění třeba Květy z roku 1968, časopis u nás vůbec nejstarší ze všech. V dobovém tisku se vede polemika té doby, jsme na jaře 1968, tehdy doba plála nadějí.

Muzeum Bojkovska je skvost, který stojí zbytečně skromně v pozadí zámku Nový Světlov. Až do kraje zavítáte, tady nesmíte chybět.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’24793′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚1048‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚24793‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’po-modules-photogallery‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x