Otrokovice si připomněly 70. výročí osvobození

OTROKOVICE – Otrokovice si 3. května připomněly osvobození rumunskými a ruskými vojsky. Před sedmdesáti lety se začal oslavovat konec druhé světové války, řekla serveru Zlin.cz mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková.

Hrdinství těch, kteří bojovali za svobodu vlasti, si připomněli občané na náměstí. Pietního aktu se zúčastnil i velvyslanec Rumunska Marius Savuica s manželkou a atašé Generálního konzulátu Ruské federace Marija Semenova. „Dohromady položili věnce k pomníku ve státních barvách,“ uvedla Stehlíková.

Pozvání přijali i další významní hosté jako hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, senátor Patrik Kunčar, poslankyně Miroslava Strnadlová, farář Josef Zelinka nebo ředitel Krajské vojenské správy Radek Henner.

„Sedmdesát let je z pohledu dějin jen okamžik. Z pohledu člověka je to však celý lidský život. Ještě žijí pamětníci, kteří prožili květnové dny roku 1945, ale současně naprostá většina z nás tu dobu sama nezažila,“ sdělil starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

Podle něj Protektorát Čechy a Morava, nacismus a osvobození jsou pojmy, které jsou součástí historie. Oslavy 70. výročí osvobození vyvrcholí v Otrokovicích v pátek na Štěrkovišti, kde je od 14:00 připravený program pro rodiny s dětmi. „Příchozí se můžou těšit na výstavu vojenské historické techniky, přehlídku Českého červeného kříže, prezentaci hasičské techniky a mnoho dalšího,“ pozvala vedoucí odboru školství a kultury radnice Barbora Šopíková.