Valašskokloboucká radnice chce opravit koupaliště, postavit půdní byty i rozšířit hřbitov

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Valašskokloboucká radnice vytvořila takzvaný projektový zásobník, z kterého bude realizovat ty investiční akce a projekty, na které získá dotace. V zásobníku je už přes 80 akcí v různých fázích rozpracovanosti – revitalizace venkovního koupaliště, vybudování půdních bytů, úpravy komunikací u základní školy, rozšíření hřbitova, oprava sauny a fotbalových kabin, bezbariérová úprava chodníků v Brumovské ulici a podobně, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí města Sandra Novotná Kollerová.

„Věříme, že se nám podaří realizovat alespoň některé z plánovaných projektů. Finanční prostředky města jsou sice omezené, ale podpora ze strany poskytovatelů dotací by mohla výrazně přispět, když už ne k samotné výstavbě, tak alespoň k posunu projektu do další fáze,“ vysvětlila starostka Eliška Olšáková.

V současné době například vzniká architektonická studie, která má vedení města doporučit nejlepší a nejvýhodnější řešení oprav, úprav a investic do areálu koupaliště. Zastupitelstvo města následně rozhodne o projektování jednotlivých etap a zároveň se na ně bude hledat zdroj financování. Součástí celé akce je i zajištění vlastního zdroje vody. Na nalezení vody, vyhloubení vrtu a vybudování studny město už získalo dotaci ve výši 405 tisíc korun a dílo by dodavatelská firma měla předat do 8. června.

Valašskokloboučtí radní také pověřiil investiční odbor vypracováním projektové dokumentace pro stavební povolení na vestavbu pěti podkrovních bytů. „Dotační tituly, které by bylo možné využít, nabízejí až 600 tisíc korun na jeden byt, pokud bude určen lidem v nepříznivé sociální situaci. Přijetí takové dotace má však mnoho úskalí v podobě tvrdých pravidel pro využití takto vybudovaných prostor,“ konstatovala Kollerová.

Město chce také řešit nedostatek míst na hřbitově, a to vybudování nových hrobových míst i kolumbária. Radnice proto nechala vypracovat návrh řešení, který zahrnuje novou část hřbitova v organické kompozici, výsadbu okrasných stromů, keřů a trvalkových záhonů, vytvoření rozptylové loučky před smuteční síní i oplocení, mobiliář, osvětlení, odvodnění a další drobné úpravy. Projekt předpokládá náklady ve výši 7,8 milionu korun. Projektová dokumentace je hotová a hledá se zdroj financování.

Pokud se najde zdroj financování, mohla by se dočkat modernizace také budova v Nádražní ulici, kde sídlí sauna a fotbalové kabiny. „Počítá se zde i s novým vytápěním, zdravotně technickým vybavením, elektroinstalací a kanalizací. Celkové náklady projektu jsou odhadnuty na 10,7 milionu korun,“ dodala Kollerová.