Skaut z Holešova vyrazí ve staré škodovce do Japonska

HOLEŠOV - Hodně netradiční cestu plánuje dvojice českých skautů, hodlají absolvovat cestu do Japonska ve staré škodovce. Serveru Zlin.cz to řekla Klára Majíčková, mediální zpravodajka Junáka Zlínského kraje.

Stejně jako kdysi slavný novinář, skaut a cestovatel F. A. Elstner, chce se i dvojice českých skautů, třiadvacetiletý Aleš Cahlík z Holešova a o tři roky starší Jakub Pejcal z Jihlavy, vydat na konec světa. A to doslova. V dnes již legendárním voze Škoda 120L vyrazí o letních prázdninách z České republiky až do Japonska na celosvětové setkání skautů a skautek Jamboree. „Máme rádi bláznivé výzvy,“ prohlásil Aleš Cahlík ze skautského střediska v Holešově.

Dvojice svou výpravou naváže na expedici do rumunského Banátu ze srpna loňského roku. Mladí cestovatelé věří, že jejich projekt pomůže propagaci skautingu a jeho myšlenek doma i v zahraničí. „Chceme ukázat světu schopnosti našich skautů a kvalitu českých výrobků,“ vysvětlil Jakub Pejcal, jehož domácím střediskem jsou Divočáci v Jihlavě. Trasu dlouhou 13 000 kilometrů, vedoucí přes Polsko, Pobaltské země a Rusko, absolvují za téměř dva měsíce. Skautský projekt Japonsko škodovkou je neziskový a zaštiťuje jej organizace Junák – český skaut.

Cílem výpravy je dvoutýdenní skautské setkání Jamboree, které se letos koná od 28. července do 8. srpna v Yamaguchi poblíž japonské Hirošimy. Jamboree pořádají skauti na různých místech světa již od roku 1920 pravidelně po čtyřech letech. Hlavním smyslem jamboree je poznávání lidí různých národností, kultur, jazyků a náboženství. Pro skauty je to příležitost, jak navázat nová přátelství, zdokonalit se v angličtině či jiném jazyce a poznat mezinárodní rozměr skautingu.

V současné době oba čeští skauti pracují na opravách a přípravě expedičního vozu. „Škodovku jsme si vybrali z důvodu dostupnosti a konstrukční jednoduchosti. Tu jistě při případných opravách oceníme,“ shodli se oba cestovatelé.

Přípravy, deníkové záznamy i samotný průběh cesty budou moci lidé sledovat na facebooku.

Skauting je největší hnutí pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu okolo 50 milionů dětí a mladých lidí ve 216 zemích světa. Junák – český skaut představuje českou organizaci tohoto hnutí. Se svými 50 tisíci členy je největší výchovnou dětskou organizací v ČR.