Vsetínský azylový dům se do projektu zapojil letos už podruhé. Loni absolvovalo školení 20 žen, letos bude proškoleno 11 klientek azylového domu. „Formou přednášek se seznamují s řadou situací, které je mohou zavést do finančních problémů. Výrobou ručně vyrobených předmětů si navíc mohou také přivydělat,“ konstatovala Radostová.
Projekt vznikl díky iniciativě Nadace Terezy Maxové dětem a Citi Foundation. Obě organizace tak chtějí zabránit nechtěnému odebírání dětí jejich biologickým rodičům a umísťováním do ústavní péče. Nízká finanční gramotnost je totiž jedním z hlavních problémů žen, které jsou v azylovém domě ubytované, a správné finanční návyky mohou situaci žen zásadně zlepšit a pomoci jim být schopné se o své děti opět postarat, a to nejen po finanční stránce.
„Prevence nechtěného odebrání dítěte z rodiny je jednou z klíčových priorit naší nadace. Snažíme se proto konkrétními projekty pomoci rodinám, které se ocitly v krizových situacích. Díky individuální podpoře, spolupráci s profesionálním týmem v azylových domech, ale i nabídnuté šanci maminkám přivydělat si v nelehké chvíli, kdy nemohou najít zaměstnaní, pomůžeme těmto ženám postavit se opět na vlastní nohy a společně předejít umístění jejich dětí do ústavní výchovy,“ prohlásila Terezie Sverdlinová, ředitelka Nadace Terezy Maxové dětem.
Projekt funguje nejen ve Vsetíně, ale také v azylovém domě v Mostě. Celkově pomohl už více než 70 matkám a prostřednictvím prodeje ručně vyrobených předmětů jim umožnil vydělat si přes 152 tisíc korun. Oproti výsledkům z konce pilotního ročníku se jedná o více než trojnásobnou částku, kterou projekt matkám přinesl.