Vedle známých a zavedených skandinávských kinematografií (Švédsko, Dánsko) může Finsko pro českého diváka představovat podle organizátorů festivalu naprosto neznámé teritorium. „Finský film není totiž jen Aki Kaurismäki, a proto je cílem Fokusu na letošní Letní filmové škole představit fascinující vývoj finské kinematografie, její rozmanitost a větší než malé množství skrytých pokladů,“ upřesnila Piskačová.
V programu se tak objeví finské němé filmy, finské odpovědi na tradiční hollywoodské žánry (melodrama, muzikál, sci-fi), retrospektiva režisérské ikony Mikko Niskanena, filmy mapující Finsko ve válce, současná tvorba a samozřejmě hosté. Dorazí například Mika Kaurismäki, který je, společně se svým bratrem Akim, personifikací moderní finské kinematografie. Na rozdíl od žánrově i motivicky homogenní filmografie jeho bratra jsou filmy Miky Kaurismäkiho rozkročené mezi různými žánry, styly a zeměmi. Zatímco v počátcích své kariéry svými snímky jako Lhář či Vyvrhelové definoval Mika Kaurismäki novodobý finský film, v jejím dalším průběhu se přesunul do Brazílie, kde se věnoval hlavně dokumentům (Rytmy Brazílie). „Letní filmová škola představí v rámci retrospektivy především Kaurismäkiho tragikomické finské snímky z 80. let minulého století plné smutných hrdinů, bizarních situací a černého humoru,“ doplnila Piskačová.
Festival také nezapomene připomenout 70. výročí konce druhé světové války. Válka poznamenala i mnoho českých filmových tvůrců, kteří byli nuceni utéct před nacisty do exilu ve Velké Británii. V odlišných kulturních podmínkách se mnozí přesto dokázali prosadit a vrátit k natáčení filmů, ať už hraných či dokumentárních, spolupracovali s Československou prozatímní vládou na osvětových filmech či natáčeli „autentické“ dokumentární záběry přímo v první linii postupujících spojeneckých vojsk. Sekce uváděná na Letní filmové škole představí tvorbu známých režisérů Jiřího Weisse, Karla Lamače, spolu s kameramany Ottou Hellerem a Ottou Kantůrkem.
V Letním kině se pak diváci mohou těšit na retrospektivu Rudolfa Hrušínského. Byl distinguovaným ďáblem (Spalovač mrtvol), málomluvným kriminalistou (Po stopách krve), svérázným obvoďákem (Dým bramborové natě), prezidentem Emilem Háchou (Noc rozhodnutí), bláhovým rytířem Ryndou z Loučky (Čest a sláva), mravně nahlodaným alkoholikem (Naděje), předobrazem dobrého vojáka Švejka (Velká cesta) i nebojácným dobrodruhem (Pancho se žení), ale ze všeho nejvíc byl skvělým hercem. „Říkalo se o něm, že je nezapomenutelný, přesto se na něj docela rychle zapomnělo. Rudolf Hrušínský by se letos dožil 95 let,“ konstatovala mluvčí festivalu.
Letošní 41. ročník se uskuteční od 24. července do 1. srpna. Do 30. června mají návštěvníci možnost zakoupit cenově zvýhodněnou akreditaci na všech devět festivalových dnů za 1 250 korun, ke které letos získají jako bonus sešit papelote speciálně vyrobený pro Letní filmovou školu.