Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 28. května v 17 hodin.
Rozsáhlou tvorbu významného výtvarníka, kreslíře a karikaturisty Adolfa Borna bude v Galerii Václava Chada reprezentovat pouhý zlomek z jeho celoživotního díla. Expozice s názvem Adolf Born – Dialogy zahrnuje ukázky kreseb, grafik a akvarelů. Mnoho dalších skvělých děl vyšlo ze spolupráce Adolf Born, Miloš Macourek a Jaroslav Doubrava. Právě v návaznosti na Zlín Film Festival je jedním z témat jeho výstavy i cyklus kreseb Robinson, námořník z Yorku z roku 1981. „Vybral jsem kresby právě k tomuto loutkovému filmu proto, že celovečerní film s tehdejší dokonalou animací byl něco neobvyklého a sám dodnes s obdivem oceňuji energii a talent celého týmu,“ vysvětlil Adolf Born.
Návštěvníci však v galerii zhlédnou i nové litografie, které mistr vytvořil letos. „Většina lidí zná mnohdy až bizardní díla od Borna jako ilustrace, my ale ukážeme veřejnosti i jeden objekt, olejomalbu na plechu. A i když se s takovými díly Adolf Born loučí nerad a zřídka, bude nabídnuta k prodeji,“ doplnila kurátorka výstavy Miroslava Kupčíková. V průběhu konání výstavy si na zámku mohou návštěvníci zakoupit také knihy Adolfa Borna. „Výstava je společně s oceněním za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě po děti a mládež, které ve Zlíně převezme, poctou k Bornovu významnému životnímu jubileu – 85. narozeninám, které oslaví 12. června,“ upřesnila Kupčíková.
Právě dílo Adolfa Borna zásadně inspirovalo v tvorbě i významného českého vazače knih Jana Perůtku, jehož přehlídka knižních vazeb pod názvem Jan Perůtka – Umělecká knižní vazba je další zajímavou součástí komponované výstavy. Lidé budou moci mimo jiné obdivovat i knihu uloženou v jednom z největších Perůtkových pouzder ve tvaru ryby. Jde o Bornovu knihu zvířat.
Výstava Jana Perůtky v Galerii Václava Chada ve Zlíně je výstavou bilanční, věnovanou k jeho významnému životnímu jubileu. Obsahuje na 50 nádherných knižních vazeb, které povyšují knihu na umělecké dílo. Při své práci Perůtka používá nejkvalitnější kůže a pergameny. Váže výhradně bibliofilské tisky, tedy knihy v malém nákladu a s originální grafickou výzdobou určené především pro sběratele.
Knize je věnována i další část expozice na zámku. Jedná se o unikátní kolekci knih Malý princ Antoina de Saint – Exupéryho ze soukromé sbírky Martiny Dlabajové. Výstava Malý princ – Stovky jazyků, jeden příběh zahrnuje více než 130 vydání této knihy v různých jazycích. Základ této sbírky položila sběratelka v roce 1993 knihou Il Piccolo Principe, který jí pomohl i ve studiu italského jazyka. Vůbec nejvzácnějším exponátem, kterou na zámku vystaví, je originální kniha Le Petit Prince ve francouzštině z roku 1948. Jsou zde ale zastoupena například vydání Malého prince ze Srí Lanky v sinhaláštině, z Kambodže v khmérštině nebo z ostrovů v Pacifiku v tahitštině a markézštině.
Poslední část výstavy je věnována ženě, která uměla bravurně oživovat běžné předměty a přenášet je na filmové plátno. První dáma loutkového filmu, Hermína Týrlová, zasvětila svůj život tvorbě pro děti. „Kromě krásných filmů po ní ale zůstaly i střípky, z nichž lze alespoň částečně poskládat, kdo Hermína Týrlová byla,“ poznamenal kurátor výstavy Lukáš Gregor. Vstoupit do jejího pokoje a podívat se na předměty, které vytvořila, dostala na památku, které ji obklopovaly, bude možné prostřednictvím výstavy nazvané Pokoj Hermíny Týrlové.
Všechny čtyři jedinečné expozice v galerii zlínského zámku jsou přístupné zdarma až do 26. června, a to od úterý do pátku, vždy od 14 do 17 hodin, během Zlín Film Festivalu bude otevřeno od devíti do 20 hodin. Zájemci o komentované prohlídky a organizované skupiny se mohou hlásit na telefonu 602 560 020.