Svou zkušenost s alkoholem přiznává i velká většina žáků druhého stupně základních škol. „Žáci alkohol vnímají jako běžnou součást života, a to především kvůli jeho nízké ceně, snadné dostupnosti a toleranci ve společnosti,“ podotkla krajská radní pro sociální oblast Taťána Valentová Nersesjan.
Nejužívanější nelegální drogou v kraji je marihuana. „S případy užívání marihuany se u dětí setkáváme někdy již od 12 let věku, a to mezi chlapci i dívkami,“ doplnila Nersesjan.
Alarmující je i poměrně snadná dostupnost pervitinu. Látky pro výrobu pocházejí z produkce určené primárně na polský trh. Uživatelé pervitinu a dalších injekčních drog tvoří valnou část klientů nízkoprahových center ve Zlínském kraji. Oproti roku 2012, kdy byl na základě vyměněných injekčních stříkaček zaznamenán pokles počtu narkomanů, došlo v roce 2014 opět k jeho nárůstu, a to nejvíce za posledních sedm sledovaných období.
Co se týče problematiky patologického hráčství, je podle údajů Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku ČR tento stav od roku 2005 stabilizovaný, a to i přes poměrně velký počet heren v kraji.
V porovnání s ostatními kraji v České republice je však situace ve Zlínském kraji poměrně příznivá. Důvodem jsou zejména fakta jako členitost regionu, složitější dopravní obslužnost a struktura obyvatelstva. Zlínský kraj vydal v roce 2014 na systém protidrogové politiky téměř osm milionů korun.