„S příchodem medvědů pyskatých se nám po dlouhých třech letech usilovné práce splnil náš další chovatelský sen. V celé Evropě je nyní chovají pouze čtyři zoo,“ poznamenala Bujáčková.
Medvědy získala zlínská zahrada z indické Zoo Mysore, s kterou již dlouhodobě úzce spolupracuje. „Znovu tak obnovujeme chov tohoto velmi nápadného medvěda. V minulosti jsme medvědy pyskaté chovali v letech 1971 až 1989. Svůj nový domov najdou v asijské části zoo, v bývalém výběhu medvědů ušatých. Společnost jim budou dělat giboni laři,“ doplnila Bujáčková.
Zhruba necelý měsíc stráví medvědi v povinné karanténě v chovatelském zázemí. V druhé polovině července je však už budou moci návštěvníci obdivovat třeba při oblíbeném krmení.
Medvěd pyskatý patří mezi velmi výrazné druhy medvědů díky své huňaté srsti a dlouhým chlupům na uších, krku a plecích. Ve volné přírodě se živí hlavně mravenci, termity a ovocem. Hnízda hmyzu otvírá dlouhými osmicentimetrovými drápy na předních nohách. Při jídle dokáže zavřít nozdry a vysunout pysky, takže vsává kořist mezerou mezi chybějícími předními řezáky. Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje od 1,5 do 1,8 metru, váha pak od 100 až do 140 kilogramů. Domovinou tohoto druhu je Indie, Nepál, Bangladéš a také Ceylon, Žije převážně v lesích. Jeho početní stavy ve volné přírodě však neustále klesají nejen kvůli ničení životního prostředí, ale také kvůli lovu pro údajně léčivé části těla.