Seznámit se životními osudy světců od jejich narození až do konce života, přiblížit místa, kudy při své cestě putovali a přenést se na chvíli do jejich doby – to vše budou mít od začátku července možnost prostřednictvím výstavy ve zlínském zámku zažít jeho návštěvníci.
Ve středu 1. července navíc mají i jedinečnou příležitost spatřit od 15 hodin část životního příběhu obou historických postav v podání činoherní skupiny ostravského Divadla loutek. „Představení vychází z historicky doložených faktů a je zpracováno poutavou formou, atraktivní pro běžného diváka i pro menší děti,“ uvedl spoluautor scénáře Aleš Petrič. Na zámku uvidí lidé při této příležitosti také ukázku řemesla mincaře, u kterého si mohou vyrazit pamětní groš.
Výstava ve zlínském zámku zahrnuje velkoformátové fotografie a knižní publikace, které mají návštěvníky detailně seznámit s projektem Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Ta připravila k letošnímu výročí 1130 let od smrti Metoděje unikátní roadshow po šedesáti místech v rámci celé České republiky.
„Během jednotlivých zastávek přibližujeme lidem nejen významné momenty a přínos Slovanských bratrů, ale také atmosféru středověku. A to prostřednictvím historických artefaktů, ukázek starých řemesel a zmiňovaného divadelního představení, které má mezi návštěvníky obrovský ohlas – právě pro jeho srozumitelnost a způsob zpracování příběhu,“ popsala Daňová a dodala: „Především ale chceme veřejnost pozvat na známá i zapomenutá místa spojená s odkazem Cyrila a Metoděje. Chceme, aby si lidé více uvědomili své křesťanské kořeny. V této rozeklané době to považuji osobně za nejvýznamnější poselství celého našeho projektu.“
Zajímavou motivací právě k výletům do těchto míst je soutěž o unikátní svitek s mapou Velké Moravy vyhotovené na ručním papíře, který mohou lidé získat při návštěvě vybraných deseti lokalit. Projekt Cyril a Metoděj, po stopách strhujícího příběhu ale přináší kromě poznání a zábavy také dobrodružství pro zvídavé cestovatele a příznivce geocachingu. Díky speciální aplikaci do mobilního telefonu mohou turisté hledat „kešky“ na významných místech spjatých s odkazem soluňských učenců podle interaktivní mapy a zapojit se tak do soutěže o atraktivní ceny.
Ve Zlíně bude výstava na zámku k vidění až do 14. července. Potkat se v okolí Zlína s roadshow k tomuto projektu však bude možné i na dalších místech. Například 5. července v Archeoskanzenu v Modré při Cyrilometodějské pouti, 16. srpna v Rožnově pod Radhoštěm na Starodávném jarmarku, 21. srpna v Kroměříži na Dožínkách Zlínského kraje, 13. září v Uherském Hradišti na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek nebo 17. září ve Zlíně na Kejklířském jarmarku.