V centru Zlína skončily dvě herny, zavření dalších se chystá

ZLÍN - Po uzavření heren v centru klesne počet těchto podniků ve Zlíně na 65. Stav přístrojů, které v nich jsou umístěny, se sníží na přibližně 700, což je přibližně polovina z množství, které bylo ve Zlíně před přijetím obecně závazné vyhlášky potlačující hazard v roce 2012, serveru Zlin.cz to oznámil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

V centru se týká uzavření celkem šesti heren s desítkami výherních automatů. Dvě z nich jsou již uzavřené, u zbylých dosáhne radnice ukončení zakázaných her prostřednictvím Ministerstva financí ČR, které podnikatelům odebere licence na přístroje. „Někteří z nich požádali o udělení výjimky, na jejímž základě by mohli v centru podnikat dál. Všechny jsme zamítli. Do centra, které je nejvíce navštěvované, tyto podniky nepatří,“ prohlásil náměstek primátora Ondřej Běták, který se problematikou hazardu dlouhodobě zabývá.

Stejný postup jako ve Zlíně, tedy zákaz hazardu na vybraných místech, zvolila i řada dalších měst v České republice. Například v Mladé Boleslavi nedávno zastupitelé schválili vyhlášku, na jejímž základě skončí provoz dvou heren. V Olomouci začali s regulací tohoto podnikání v roce 2014 a počet heren zde klesl z původních 112 na 57. Plzeň přijala protihazardní vyhlášku v roce 2013. Z původních 295 herních míst povolila vyhláškou na svém území 120 herních míst.

Některá města zároveň, tak jako Zlín, ošetřila vyhláškou či smluvně i vzhled vnějších částí heren, a eliminovala tak blikající propagace her a herních zařízení, lákání na první hru zdarma, nabízení bezplatných benefitů ke hře a podobně.

Ve Zlíně vyhláška ihned po svém přijetí znemožnila další navyšování celkového počtu heren ve městě. Mimo centrum mohou herny fungovat jen na základě výjimek a za splnění přísných podmínek. Například provoz nesmí rušit noční klid a veřejný pořádek. „Vyhláška také neumožňuje vznik nových heren na jiných místech náhradou za zrušené herny z centra města,“ doplnil Daniel Novák z Odboru právního magistrátu.