Baptisté z Floridy přijeli do Hradiště učit angličtinu

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Výuka jazyka prostřednictvím rozhovorů, příběhů, ale i sdílením křesťanské víry - tak vypadal týden intenzívního kurzu pro veřejnost, který právě končí v Uherském Hradišti. O nové tradici řekl serveru Zlin.cz jeden z amerických učitelů Ken Skinner.

Asi třicetiletý právník přijel do Uherského Hradiště spolu s rodiči a s dalšími osmi přáteli z jednoho z početných baptistických sborů z floridského města Plant City. Cestu do Evropy a zpátky i pobyt na Slovácku, stejně jako pronájem učebních prostor si každý z nich zaplatil sám. Kolik to bylo, ale nechtěli prozradit. A osm hodin denně pak zdarma vyučovali v v hradišťském hotelu Grand. Stejně jako vloni.

Zvláštní lekce měli přitom středoškoláci a zvlášť dospělí, už pracující, část programu byla společná pro všechny. Učilo se formou rozhovorů na různá obecná témata, ale hrály se i hry, zpívaly písně a vysvětlovala gramatika. Důležitou součástí akce nazvané City English week bylo ale také společné jídlo, tedy oběd a večeře. „Právě při jídle se totiž lidé uvolní, baví se neformálně a daří se jim překonat pro Čechy typický ostych z mluvení s cizinci,“ podělila se o svou zkušenost tlumočnice Iveta Procházková, která pracuje v českém ústředí Bratrské jednoty baptistů v Praze.

Týdenního kurzu se letos zúčastnilo asi třicet studentů různého věku, rozdílné jazykové pokročilosti, ale i rozličného vyznání. „Náš english camp je určen všem, kdo mají zájem zlepšit se v jazyce.  Program výuky ale obsahuje i každodenní zamyšlení nad nějakým oddílem z Bible nebo sdílení různých osobních příběhů. Když je vyprávíme, často zjistíme, že i lidé v Česku mají podobné příběhy a někteří se o ně rádi podělí, samozřejmě anglicky,“ popsal jeden z organizátorů akce, Mark Young, který se už několik let věnuje misijní práci v Brně.

Američané a Češi jsou si prý v mnohém podobní. Rozdílné je ale podle Kena Skinnera to, jak své přesvědčení či víru prezentují. „Američané nemají problém s tím říct nahlas, že jsou křesťané, i když prakticky to na jejich životě není moc znát. Naopak Češi jsou v této věci rezervovaní. Třebaže jejich život a chování jasně ukazuje, že věří v Boha, sami o tom ale nemluví a někteří jako by se za to snad styděli,“ podělil se o svůj postřeh Skinner, který je v Hradišti už podruhé.Vysvětluje si to rozdílnou historií Američanů a Čechů, kteří mají za sebou dvě světové války a dlouhá léta nesvobody v komunismu.

V Plant City, které je podobně velké jako Uherské Hradiště, je baptistický sbor čítající tři tisíce aktivních členů. Bohoslužby se konají několikrát denně a  tamní věřící právě stavějí nový kostel, protože do toho stávajícího se nemohou vejít. „Není ale důležité, kde je člověk organizován nebo do jaké církve patří. Záleží na tom, co cítí. Kdo miluje Boha, miluje i lidi a platí to samozřejmě i naopak. A mě ti hradišťští přirostli k srdci,“ vysvětlil Skinner, proč jeho rodina celý rok šetřila peníze na další cestu na Slovácko. Právníka z Floridy ale potěšilo i to, že většina účastníků loňského English campu ve studiu angličtiny pokračuje.