Výstava bude přístupná ve 14|15 Baťově institutu ve Zlíně až do 18. října.
Autoři výstavy chtějí lidem ukázat, že u hmyzu můžeme pozorovat celou škálu sociálního chování od primitivních forem až po vytváření vysoce organizovaných a strukturovaných společenství. Ať už se jedná o partnerské vztahy, rodičovskou péči nebo spolupráci při budování hnízda a shánění potravy, v ničem si hmyz nezadá s ostatními skupinami živočichů. Ba naopak, v mnohém je předčí.
Hlavní pozornost je věnována takzvanému eusociálnímu hmyzu, tedy hmyzu žijícímu v důmyslně uspořádaných státech, jejichž fungování je založeno na dělbě práce při reprodukci a spolupráci jedinců při zajišťování základních životních potřeb. Nejznámějšími představiteli tohoto hmyzu jsou termiti, vosy, mravenci a některé druhy včel, v posledních letech však byly odhaleny i další skupiny eusociálně žijících živočichů.
Výstava představuje nejen řadu méně známých poznatků ze života hmyzu, ale snaží se ukázat i ty nejopovrhovanější zástupce hmyzí říše v lepším světle. Lidé se tak dozví například to, že švábi patří k nejstarostlivějším rodičům, mouchy si nosí zásnubní dárky, termiti pěstují houby velikosti žampiónů a mravenci pořádají individuální výukové kurzy. Poodhaleny jsou i nejintimnější stránky hmyzího života, například že i u termitů existují rozvody a domácí násilí, bělásci mohou holdovat homosexuálním radovánkám a mravenci propadají různým závislostem.
Svět hmyzu si návštěvníci mohou prohlédnout prostřednictvím textů, fotografií (včetně makrofotografií předních českých i zahraničních fotografů), exponátů ve vitrínách, modelů termitiště a mraveniště ve skutečné velikosti. Na výstavě budou moci obdivovat také živý hmyz v insektáriích. „K vidění budou tři druhy mravenců, švábi velkokřídlí, pakobylky rohaté, strašilky ďábelské nebo strašilky guerini,“ řekl kurátor výstavy Dušan Trávníček. Lidé na výstavě získají i inspiraci k výrobě hmyzího hotelu, který může mít nejrůznější podoby.
Doprovodné aktivity k výstavě zahrnují především hry (triomino, skládačku, kolo, bludiště, převleky), při nichž se pobaví nejen děti všech věkových skupin, ale i dospělí nebo pracovní listy (pro mladší a starší návštěvníky, vhodné pro školy). Výstava je pojata jako putovní, jejími autory jsou zaměstnanci Muzea Vysočiny Jihlava Klára a Pavel Bezděčkovi.