Lidé, kteří mají s houbami minimální zkušenosti, si podle odborníků mohou přivodit zdravotní problémy velmi snadno. „Například po požití pečárky může dojít k poškození zažívacího ústrojí provázenému zvracením, po požití kuřátek hrozí průjem. Houba vláknice zase způsobuje poškození nervového systému – do půl hodiny po požití dochází k zúžení zornic, nevolnosti, zvracení, když člověk sní muchomůrku tygrovanou, do dvou hodin se mu rozšíří zornice, vyschne sliznice a kůže, zvýší se tep a krevní tlak,“ upozornil primář oddělení uherskohradišťské interny II Václav Stránský. Dodal, že nejzávažnější otravy pak způsobují poškození jater a ledvin a problémem je dlouhá doba mezi požitím hub a prvními příznaky, což může být v rozmezí osm až 24 hodin.
Lidé mohou po houbách trpět takzvanou nepravou otravou. Je způsobená houbami, které jsou sice jedlé, ale mohou vyvolat zažívací potíže provázené dlouhodobým zvracením. Horší variantou je pak otrava po požití jedovatých hub (například muchomůrka zelená, pavučinec plyšový), která může způsobit trvalou invaliditu či smrt.
Důležité je co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. „Ideální je vzít s sebou zbytek houby či zvratky k následnému mykologickému vyšetření. Základem léčebného úspěchu při všech typech otrav houbami je důkladné a co nejrychlejší odstranění jedovatých hub z trávicího traktu,“ popsal interní lékař Uherskohradišťské nemocnice Pavel Bednařík. Lékaři v Uherskohradišťské nemocnici mohou tyto případy ihned telefonicky konzultovat v Toxikologickém centru ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. „Pokud jsou otravou zasažena játra, považuje se za nejúčinnější metodu mimotělní očišťování krve, kterou provádíme na dialyzačním oddělení,“ dodal Bednařík.
Interní ambulance v Uherskohradišťské nemocnici ročně ošetří kolem padesáti případů otrav houbami. V posledních letech šlo jen o takzvané nepravé otravy, tedy zažívací problémy a průjmy.