Luhačovice rozezní už devatenáctá Akademie Václava Hudečka

LUHAČOVICE – Slavnostním koncertem bude v pondělí 27. července v 19.30 hodin v luhačovickém Domě kultury zahájen již XIX. ročník Akademie Václava Hudečka. Serveru Zlin.cz to sdělila ředitelka Sdružení Václava Hudečka Miroslava Krumpolcová.

Na koncertě se Hudeček představí spolu s vítězkou XVIII. ročníku Ludmilou Pavlovou, hosty jsou Jiří Stivín a jeho dcera Markéta, doprovodným orchestrem komorního sdružení Musica Minore. Projekt se koná pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka a za účasti ministra kultury Daniela Hermana.

Letos bude virtuos Václav Hudeček vyučovat patnáct studentů ve věku 10 až 20 let. Konkrétně půjde o 11 dívek a čtyři chlapce. Mezi českými studenty je jeden Korejec , ten ovšem studuje v Praze a je žákem  profesora Jiřího Vodičky, vítěze VI. ročníku Akademie. Pan Vodička se následně představí ve svém recitálu 1. srpna od 19.30 v kostele Sv. Rodiny v Luhačovicích.

„Za dobu trvání Akademie prošlo jejími pomyslnými branami na čtyři stovky studentů. Samozřejmě ne všichni se dostali na výsluní, je to otázka nejen talentu, ale především obrovského pracovního nasazení,“ zhodnotila hudební soutěž Krumpolcová.

Mezi  absolventy Akademie jsou podle jejích slov lidé, kteří dnes pracují jako profesoři houslové hry, úspěšní studenti zahraničních škol, ale i takoví, kteří došli ještě dál, například Jan Mráček, první vítěz z Česka, který se stal absolutním vítězem vídeňské soutěže Fritze Kreislera .  „V uplynulých dvou letech pracoval na Akademii jako asistent Václava Hudečka. Letos ovšem má jiné povinnosti. Byl vybrán jako koncertní mistr pro Europan Union Youth orchestra, tento prestižní orchestr bude koncertovat po celém světě pod vedením renomovaných dirigentů,“ informovala ředitelka s tím, že v houslové sekci tohoto orchestru zasedne další Hudečkův student Filip Zaykov.

Výuka letos bude probíhat v Základní škole Luhačovice, denně od 8 do 18 hodin s malou polední přestávkou. Korepetici ve výuce, zkušebnách i na koncertech zajišťuje dvojice známých klavíristů Slávka Vernerová – Pěchočová a Lukáš Klánský. Studenti se veřejnosti představí ve třech Absolventských koncertech. Na závěrečném Gala koncertu budou rozdány diplomy a ocenění. Vítěz získá mistrovský nástroj z dílny Misra houslaře Karla Vávry, cenu hejtmana Zlínského kraje a účast na koncertech Václava Hudečka. Cena nástroje činí 100 tisíc korun, druhou cenou je smyčec z dílny Luboše Odlase v hodnotě 35 tisíc korun.

„Cena nástroje a smyčce je jenom zlomek  z toho, kolik musí mladý houslista a jeho rodina do studia investovat. Velmi  si vážíme všech partnerů a  donátorů, kteří nám pomáhají s trvalou udržitelností projektu, který se podílí na přípravě nové generace umělců,“ dodala Krumpolcová.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x