Muzeum Napajedla bude vystavovat díla malíře Gemrota a sochaře Holuba

NAPAJEDLA – Přes dva týdny potrvá v Muzeu Napajedla společná výstava děl malíře Jana Gemrota a sochaře Petra Holuba. Začne 3. a skončí 20. září, informovala server Zlin.cz mluvčí muzea Kateřina Barešová.

Vernisáž bude 3. září v 19 hodin. „Jan Gemrot na sebe upozornil už u přijímacího řízení na Akademii výtvarných umění v Praze. Díky jeho mimořádnému talentu mu byla udělena výjimka, a tak nastoupil na Akademii do ateliéru klasické malby Zdeňka Berana již po ukončení třetího ročníku střední Výtvarné školy Václava Hollara,“ uvedla Barešová.

Podle ní už za studia několikrát vystavoval po samostatných výstavách a také se zúčastnil velké řady skupinových výstav. „Tvorba Jana Gemrota je syntézou či psychologickou exkurzí do problémů současné společnosti. Gemrot přistupuje k tématům obrazů s realistickým, či spíš hyperrealistickým projevem, jenž je někdy přerušován gestičtějším, expresivním rukopisem,“ popsala Barešová.

Dodala, že prostřednictvím konkrétního vizuálního prvku usiluje o vyjádření těžko uchopitelného pocitu a atmosféry, tedy o silné psychologické působení obrazu. „Svým brilantním výtvarným podáním rozvíjí příběh, v němž však vždy zůstává něco nedořečeno pro projekci divákova osobního stanoviska. Naléhavost jeho umělecké výpovědi je nepřehlédnutelná. Propojení mistrovské malířské virtuozity s intenzivním, až šokujícím obsahem rozehraným v několika interpretačních rovinách spolu s konceptuálním uvažováním staví Jana Gemrota na jednu předních pozic současné mladé umělecké scény,“ informovala Barešová.

Petr Holub pracuje v restaurátorském ateliéru a věnuje se i designu bytových doplňků. Od roku 1992 se účastnil více než desítky společných výstav. „Petr Holub cílí tvorbu na lidskou figuru. Má snahu ji vyjádřit v co nejrozmanitějších pozicích, a to ve fyzicky náročných i obyčejných,“ sdělila Barešová s tím, že auto jde koncepcí své tvorby proti proudu dobového poklusu za nalezením toho nejoriginálnějšího, nejkontroverznějšího a nejatraktivnějšího, co lze v současném světě nalézt.