Senátoři představili v Uherském Hradišti novelu autorského zákona, chtějí pomoci folkloristům

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Senátoři v Uherském Hradišti představili novelu autorského zákona, chtějí osvobodit folkloristy od placení autorských poplatků a zbytečné administrativy. Senátor Ivo Valenta serveru Zlin.cz řekl, že věří, že se novelu podaří brzy prosadit napříč politickým spektrem.

Senátoři představili novelu autorského zákona u příležitosti zahájení Slováckých slavností vína a otevřených památek. Měla by jednou pro vždy zbavit cimbálové muziky a folklorní soubory povinnosti platit autorské poplatky za lidové písně. Dokonce by novela zákona, kterou by Senát měl začít projednávat v nejbližších týdnech, zbavila pořadatele folklorních akcí povinnosti vyplňovat dlouhé formuláře Ochranného svazu autorského (OSA).

„Všichni dobře víme, že lidová písnička nemá autora a je absurdní, aby za ni OSA vybírala peníze nebo nutila pořadatele folklorních akcí, aby 10 dnů předem posílali seznam písní, které bude například na hodech hrát místní cimbálová muzika. Jsem přesvědčen o tom, že folkloristé, ale především samy folklorní písničky si nezaslouží, aby na nich kdokoliv takovým způsobem parazitoval. Folklor je něco, co máme rozvíjet, nikoliv zaplevelovat poplatky a byrokracií,“ podotkl Valenta. Z toho důvodu ve spolupráci s prestižní advokátní kanceláří připravil svůj první návrh novely zákona. „Věřím, že se nám podaří jej prosadit co nejdříve a že pro něj najdeme shodu napříč politickým spektrem,“ konstatoval slovácký senátor Ivo Valenta.

Podpory se dočkal i od svých kolegů. „Novelu senátora Valenty jsem podpořil, protože její přijetí pomůže nejen folkloristům, ale zároveň i nám všem, kteří si rádi poslechneme lidovou písničku,“ řekl například předseda senátního výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, senátor Miloš Vystrčil. Pod návrhem zákona je spolupodepsán i senátor Martin Tesařík, místopředseda senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. „Věřím, že návrh novely zákona podpoří častější produkci lidových písní a pomůže tak zachovat toto naše kulturní dědictví i pro příští generace. Myslím si, že v dnešní době je to obzvláště důležité,“ prohlásil Martin Tesařík.

V praxi bude novela zákona znamenat jediné. Všichni ti, kdo hrají folklorní písně – tedy takové, u kterých není známý autor, nebudou již nijak obtěžováni povinnostmi ve vztahu k Ochrannému svazu autorskému. Pořadatelé akcí, neboli provozovatelé živé veřejné produkce, tak nebudou muset 10 dnů předem oznamovat OSA konání akce a nebudou muset jeho pracovníkům zasílat seznam písní včetně jejich autorů. Zároveň tak budou všechny tyto produkce jednoznačně osvobozeny od placení autorských poplatků.