Výstava Kroměřížský příběh války odhalí osudy místních obyvatel

KROMĚŘÍŽ - V Muzeu Kroměřížska se ve středu 16. září v 17 hodin uskuteční vernisáž jedinečné výstavy nazvané Kroměřížský příběh války. Jak serveru Zlin.cz řekla kurátorka výstavy Markéta Mercová, lidé se mohou těšit na množství válečných příběhů obyvatel Kroměřížska i výzbroj bojujících armád či dochované části oblečení a jiné drobné předměty vězňů koncentračních táborů.

Výstava byla připravena jako připomínka 70. výročí konce II. světové války, která poznamenala osudy milionů lidí celého světa, stejně jako životy obyvatel Kroměříže a okolí.

Unikátní dobové fotografie z muzejního archivu, představující život města v letech 1938 až 1945, doplňují předměty ze sbírek Muzea Kroměřížska a Východočeského muzea v Pardubicích i zapůjčené soukromými sběrateli.

„Výstavu jsme se rozhodli založit na konkértních příbězích. K vidění bude na 70 dobových fotografií zachycujících vše od příchodu Němců přes život v okupaci až po osvobození města,“ konstatovala Mercová.

Expozice například připomene příběh desátníka Josefa Brauchbara z Kroměříže, který bojoval v Normandii. K vidění bude i část jeho uniformy nebo několik jeho osobních předmětů. Dalším zajímavým exponátem jsou i vězeňské šaty jedné obyvatelky Kroměříže, které měla na sobě po návratu z koncentračního tábora. Návštěvníci se na výstavě také doví vše o výsadku parašutistů S1/R u Dřínova, kterým obyvatelé Kroměřížska vydatně pomáhali. Vojáci i obyvatelé Kroměřížska tehdy skončili v zajetí a přes 90 z nich Němci popravili. Závěr výstavy je pak věnován pietní vzpomínce na všechny oběti z řad občanů i osvoboditelů města.

„Lidé také budou moci zhlédnout unikátní film, který zachycuje poslední dny před osvobozením Kroměříže. Jde o záběry, které široká veřejnost bude moci vidět vůbec poprvé,“ dodala kurátorka.

Výstava bude v Malé galerii Muzea Kroměřížska k vidění do 18. října.