Na letošní rok připadá sedmdesáté výročí konce II. světové války. Války, která poznamenala osudy milionů lidí celého světa, stejně jako životy obyvatel Kroměříže a jejího okolí. Konference, která se v Kroměříži odehrála, si více než sedmdesát let staré události připomněla.
„O tom, co vedlo k osvobození našeho města a regionu pojednává celá řada publikací, přesto se díky ustavičné práci historiků a badatelů objevují stále nové informace. A právě příspěvky jednotlivých řečníků jsou toho důkazem,“ řekl Zrna.
Konferenci navštívil například plukovník Eduard Stehlík z Ministerstva obrany ČR, který hovořil o osudech generála Josefa Zmeka (1889-1942), z Ústavu pro politická studia obrany a vojenské historie v rumunské Bukurešti přicestovala Cerasela Amelia Moldoveanu. Mluvila o účasti rumunské armády na osvobozování území České republiky s důrazem na úlohu 26. rumunského pěšího pluku při osvobozování Kroměříže. Tyto a všechny další zajímavé příspěvky budou publikovány v samostatném sborníku.
Odbornou akci pořádalo Muzeum Kroměřížska ve spolupráci s městem Kroměříží, s Moravským zemským archivem Brno – Státním okresním archivem v Kroměříži, s Knihovnou Kroměřížska, s Českým svazem bojovníků za svobodu, s Domem kultury v Kroměříži a s Klubem UNESCO Kroměříž.
Záštitu nad konferencí převzali Velvyslanectví Rumunska v České republice, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, starosta Kroměříže Jaroslav Němec, poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová a Michaela Šojdrová a ředitelka Moravského zemského archivu Kateřina Smutná.