Unikátní nález – archeologové našli v Brodě středověké hračky

UHERSKÝ BROD – Archeologický výzkum na křižovatce v Uherském Brodě přinesl v předposlední den prací unikátní nález – středověké hračky. Server Zlin.cz o tom informoval mluvčí Slováckého muzea Pavel Princ.

Velmi úspěšný rok zažívají pracovníci archeologického oddělení Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Po nálezu keramiky a mazanic z období neolitu u silnice mezi Uherským Ostrohem a Hlukem a přidáním dalších zásadních střípků historie královského města Uherské Hradiště, kde tým archeologa Tomáše Chrástka odhalil torzo středověké hradby s výdřevou koryta kanalizační výpustě a kompletně zachovaného zlatého křížku, narazili v předposlední den prací na zcela unikátní nález také v Uherském Brodě.

Archeologický průzkum započal 27. srpna v souvislosti s výstavbou nového polyfunkčního domu firmy ACM Investing v Uherském Brodě, na křižovatce ulic Komenského a U Sboru.

„Ve vstupu do suterénu středověkého domu jsme objevili unikátní soubor dětských hraček. Nejzajímavější je velmi zachovaná keramická soška mužské postavy s realisticky vyobrazenou tváří, účesem i oděvem. Postava sedí na osedlaném koni,“ informoval vedoucí archeologického oddělení Tomáš Chrástek.

„Mimo ni se podařilo objevit soubor skleněných a hliněných kuliček či drobných nádob a miniaturu přeslenu. Tyto předměty sloužily jako dětské hračky,“ doplnil Chrástek, který přiznal, že za nálezem stojí vysokou měrou štěstěna a spolupráce s investorem. „Práce měla být ukončena již 6. září. Jen díky vstřícnosti, otevřenosti, součinnosti a financování prováděného výzkumu investorem této stavby Ctiradem Macháčkem z Uherského Brodu dnes můžeme označit tento nález za unikátní. Figurální keramické plastiky se na Moravě nalezly v Uherském Hradišti, Brně či Mikulčicích, ale ve srovnání s dalším archeologickým materiálem se však objevují jen výjimečně, stejně jako další předměty, které lze interpretovat jako dětské hračky,“ uzavřel vedoucí archeologů.

V celkovém měřítku prací se jedná o unikátní archeologickou situaci, která doplnila poznání o vývoji sídelní struktury v rámci intravilánu královského města Uherský Brod. „Jižní polovina parcely se ukázala jako celá porušená novověkými zásahy z 19. a 20. století, na severní polovině pak však zůstalo v hloubce 1,5 m zachováno původní sprašové podloží. V tomto podloží se po začištění vyrýsovala složitá superpozice navzájem se překrývajících objektů z mladší fáze pravěku, vrcholného středověku a novověku. Nejstarší osídlení doložené na parcele lze datovat do mladší fáze kultury popelnicových polí,“ rozšířil pohled na místo vykopávek archeolog Slováckého muzea Jaroslav Bartík.

„Celkem se podařilo objevit 39 zahloubených objektů a více jak tři desítky kůlových jam. Naleziště bylo bohaté na soubory keramických fragmentů i celých nádob, zvířecí kosti, kamenné brousky, zlomky skla a množství železných předmětů, například hřeby, nože, podkovy, lopata nebo třmen. Z méně obvyklých nálezů lze také vyzdvihnout např. zlomky mořských lastur či několik drobných předmětů z barevných kovů, jako jsou korálky, špendlíky či knoflíky,“ doplnil Bartík.

Výzkum byl ukončen 18. září a v pondělí 21. září se na místo objevu opět vrací stavební technika.