Vsetínští školáci poslali tisíce korun na pitnou vodu dětem do Afghánistánu

VSETÍN - O globálních problémech současného světa a hledání jejich následného řešení debatovali žáci vsetínských základních škol. Maštaliska se tak stala v pondělí 21. září místem 3. ročníku tradiční akce Vsetín proti chudobě – Vsetínské školy pro lepší svět, která se konala pod záštitou místostarostky Simony Hlaváčové, sdělila serveru Zlin.cz Adéla Kousalová ze vsetínské radnice.

Zástupce osmých a devátých tříd základních škol Rokytnice, Sychrov, Luh, Trávníky, Ohrada a Integra vybírali rozvojový projekt, pro který pořadatelé zajistili finanční dar pět tisíc korun. Mladí lidé se také pokusili definovat světové problémy a následně hledat jejich řešení, protože věděli, že mají možnost něco ovlivnit.

„V letošním ročníku žáci zvolili jako nejlepší projekt na nákup technologií pro čištění vody v Afghánistánu, protože věří, že čistá voda je základní potřebou, na kterou by měl mít nárok každý. A právě na tento projekt se rozhodli darovat finanční prostředky,“ ocenila volbu školáků místostarostka Hlaváčová.

Žákovské sympózium nebyla podle jejích slov hra, nebyla to ani výuka či vzdělávání, šlo o skutečný život. Žáci měli v rukou finanční prostředky a měli možnost je přidělit vybranému projektu. A vybírali opravdu pečlivě.

„Zvažovali veškeré varianty, diskutovali s plným nasazením a vnímali velkou zodpovědnost, která jim byla svěřena, protože mohli ovlivnit životy jiných lidí,“ hodnotila jejich zodpovědný přístup za organizátory Jaroslava Ševčíková.

V prvním ročníku poslali vsetínští žáci finanční prostředky na nákup čistícího filtru pro slum Čalantika v Bangladéši, kde je díky jejich daru dnes možné přefiltrovat 400 litrů vody denně tak, aby se dala pít, což výrazně pomohlo dětem z tamní komunity. V loňském roce pak děti vybraly projekty dva, protože oba byly velmi zajímavé. Finance se tak poslaly na charitativní projekt Krmte hladové a na rozvojový projekt pro Čalantiku, který byl určený na nákup školních pomůcek.

Letos se setkání zúčastnila i Šárka Řechková ze Svazu měst a obcí a Ondřej Suchánek z Charity ČR, kteří se s tématy humanitární a rozvojové pomoci v rámci své profese setkávají v rámci celého světa denně.