Zlínská Kobra odhalila podvody za stovky milionů korun

ZLÍN - Zlínští kriminalisté z týmu Kobra si na své konto připsali další velké úspěchy. Společně s Celním úřadem pro Zínský kraj a krajským finančním úřadem odhalili několik rozsáhlých řetězcových podvodů s DPH s celkovou škodou přesahující 946 milionů korun. Serveru Zlin.cz to sdělil policejní mluvčí Petr Jaroš.

V souvislosti s podvody stíhají policisté 41 fyzických či právnických osob.

Vyšetřování operace nazvané Cupra se týkalo dovezené mědi do ČR za rok 2012 a 2013, která byla proclena v rámci Zlínského kraje. Hodnota zboží, které pocházelo původem převážně ze Srbska a Ruska, činila téměř dvě miliardy korun. Předmětem trestné činnosti ale byl obchod zejména s měděnými katodami v hodnotě přesahující 285 milionů korun. Ukázalo se, že komodity byly v podstatě okamžitě vyvezeny do dalších států Evropské unie, čímž se stal dovozce i vývozce v jedné osobě daňově neutrálním.

Zboží ale fakticky neopustilo Českou republiku. S komoditami se fiktivně obchodovalo v účelově založených řetězcích několika společností a jejich vývoz tak byl pouze účetní. „Krácením DPH vznikla škoda přesahující 57 milionů korun,“ poznamenal Jaroš. Policisté provedli v regionech Zlínského kraje, Olomouckého kraje, Moravskoslezského kraje a na území Hlavního města Prahy šest domovních prohlídek a jednu prohlídku nebytových prostor. „V současné době vedeme trestní řízení proti šesti podezřelým, které prověřujeme pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaný formou spolupachatelství. Trestní zákon za tento trestný čin ukládá až desetiletý trest odnětí svobody,“ sdělil náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jindřich Kučera.

V současné době jsou ve Zlínském kraji rozpracovány další čtyři rozsáhlé kauzy týkající se řetězcových podvodů s DPH. Jde například o podezřelé obchodování s hutním materiálem. Pochybnosti vzbuzovaly zejména výstupní ceny při prodeji materiálu, které byly nižší, než ty, za které bylo zboží pořízeno. Ve Zlínském, Olomouckém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji bylo provedeno 12 domovních prohlídek a tři prohlídky nebytových a jiných prostor. „V současné době vedeme trestní řízení proti deseti podezřelým, kterým hrozí až desetileté vězení,“ konstatoval Jaroš.

Další rozsáhlé podvody se týkají obchodování s mraženými potravinami, zejména s kuřecím masem. V těchto případech byla na dani z přidané hodnoty doposud vyčíslena škoda téměř 250 milionů korun. Na území ČR je vedeno trestní řízení proti sedmi obchodním společnostem a devíti osobám podezřelým ze spáchání zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaný formou spolupachatelství.

Třetí kauza se týká obchodování s barevnými kovy, kdy zboží původem z Polska se bez jakéhokoliv ekonomického opodstatnění vracelo po několika dnech a dvojím přeložení na území České republiky zpět do Polska. V těchto případech byla na dani z přidané hodnoty doposud vyčíslena škoda téměř 17,5 milionu korun. Trestní řízení je vedeno proti šesti lidem.

Zatím poslední případ, na kterém s krajskými kriminalisty spolupracuje Finanční úřad a Celní úřad Zlínského kraje, se týká podezřelých obchodů s drůbežím masem na tuzemském trhu. Maso, které pocházelo především z Polska, se díky nepřiznané a neodvedené dani z přidané hodnoty prodávalo za ceny nižší, než je na českém trhu obvyklé. Předběžná výše škody byla stanovena na částku 247,5 milionu korun.

V rámci všech realizací byly zajištěny finanční prostředky ve výši přesahující 68,5 milionu korun a majetek přesahující hodnotu 245,8 milionu korun.