Výstava nese název Nevěděli jsme, kdy skončí válka a veřejnosti bude přístupná od 7. října do 10. ledna.
Václav Chad, absolvent baťovské Školy umění, měl možnost tvořit pouhých pět let, přesto jeho dílo patří k tomu nejvýraznějšímu, co zde v období 40. let vzniklo. „Chadovy práce jsou svědectvím hledání svobodného prostoru v nesvobodě: záměrně pobuřují, překračují tabu, odmítají líbivost a prázdné estetizování,“ řekla k jeho tvorbě kurátorka výstavy Alena Pomajzlová. Příští rok uplyne 70 let od Chadovy tragické smrti. Zapojil se do protifašistického odboje a v únoru 1945, v pouhých 21 letech, se při zatýkání gestapem pokusil o útěk a byl zastřelen.
Kresby a malby Václava Chada zahrnují širokou škálu témat, od krajin, přes biblické náměty až po surrealistické vize. „Více než náměty však stojí za pozornost jejich zpracování. Můžeme tu zaznamenat jakýsi zrychlený vývoj, spíš souběžnou existenci několika stylových rovin, než pozvolný lineární vývoj. Vše vzniká v horečném chvatu, snad i s předtuchou vlastního omezeného času,“ doplnila Pomajzlová.
Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 6. října v 18 hodin, poté bude expozice zdarma přístupná až do 10. ledna, vždy od úterý do pátku od 10 do 17 hodin. Nad výstavou převzali záštitu ministr kultury České republiky Daniel Herman, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a primátor statutárního města Zlína Miroslav Adámek.
Výstava je součástí projektu Ostrov umění v moři průmyslu představující činnost Zlínské školy umění v letech 1939 – 1949. Souběžné expozice se nacházejí v prostorách Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, ve 14. budově továrního areálu.