Už delší dobu trápí strojírenské firmy v celé České republice nedostatek kvalifikovaných mladých odborníků. Starší generace strojařů odchází do důchodu a firmám i ve spojitosti s hospodářským růstem nastávají velké výrobní problémy zaviněné nedostatkem kvalifikovaných odborníků v dělnických profesích. Nejinak je tomu i na Vsetínsku. „Poptávka po kvalitních pracovnících převyšuje nabídku. Musíme už dokonce odmítat zakázky, protože nemáme dostatek lidí, abychom je zvládli,“ uvedl například jednatel společnosti Vasmo Vsetín Milan Král a obdobně hovořili i jeho kolegové z dalších firem.
Deficitu kvalitně vzdělaných absolventů strojírenských oborů na trhu práce si byla už před dvěma lety vědoma i společnost ZV – Nástroje Vsetín, která jako první navázala spolupráci se SOŠ Josefa Sousedíka ve snaze přilákat do těchto oborů více žáků a finančně je motivovat k dobrým studijním výsledkům. „Při jednání se sociálními partnery z řad strojírenských firem v okolí jsme v posledních letech zaznamenali enormní zájem o výchovu mladých odborníků pro strojírenství. Proto jsme začali hledat efektivní způsoby spolupráce s firmami, které by zvýšily zájem o strojírenské obory a také větší motivaci žáků ke studiu,“ konstatoval Josef Slovák, ředitel SOŠ Josefa Sousedíka ve Vsetíně.
Postupem času se spolupráce rozšířila i na další firmy nejen ze Vsetína, ale i okolních měst a obcí. Celkem 11 z nich se pak dohodlo na založení Aliance pro strojírenství ve školství, která by měla pomoci jejich problémy s nedostatkem kvalifikovaného personálu řešit. „Naši podporu budeme směřovat do oborů, které nejvíce potřebujeme, tedy do oboru obráběč kovů a maturitního oboru mechanik seřizovač,“ uvedl jednatel společnosti ZV – Nástroje Vsetín Viktor Nevrlý.
Cílem aliance je podle Nevrlého zpopularizovat strojírenské obory u rodičů a dětí, které se rozhodují o svém budoucím povolání, aby věděli, že uplatnění ve strojařině v tomto regionu bylo, je a bude. Členové aliance se proto zaměří na propagaci zmíněných oborů na základních školách, organizaci exkurzí ve firmách, zkvalitnění výuky ve strojírenských oborech, zřízení stipendijního programu motivujícího k lepším studijním výsledkům, umožnění brigád ve firmách a v neposlední řadě na podporu uplatnění absolventů po skončení vzdělávání. „Naše firmy by byly schopny dohromady ihned zaměstnat i stovku kvalitních mechaniků seřizovačů nebo obráběčů kovů. A tato potřeba bude obdobná i v dalších letech,“ řekla i za své kolegy Barbora Cedidlová z PWO Czech Republic Valašské Meziříčí.
Celostátní statistika ukazuje, že firmy nyní poptávají přibližně 4 600 pracovníků maturitních strojírenských oborů, přičemž tyto obory nyní studuje pouze 600 žáků. „Mzdy ve strojírenských firmách jsou přitom nad průměrem absolventů ostatních druhů škol. Postupně se ale daří zájem o tyto obory zvyšovat. Stále více mladých lidí si totiž uvědomuje, že řemeslo má pořád zlaté dno,“ dodal ředitel SOŠ Josefa Sousedíka Josef Slovák.