Mistři tradiční rukodělné výroby jsou ve Zlínském kraji oceňováni od roku 2012, v každém roce je titul udělen třem laureátům. „Zlínský kraj chce oceněním podpořit uchování a další rozvoj tradiční rukodělné výroby, která dala vzniknout tisícům artefaktů, jež se staly součástí národního kulturního dědictví. Cílem je vyjádřit veřejné uznání a podporu těm, kdo se snaží udržet dovednosti našich předků a předat je dalším generacím,“ připomenul smysl ocenění radní Ladislav Kryštof.
Právo užívat na svých výrobcích a propagačních materiálech označení Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje mají od letošního roku Antonín Hájek z Uherského Hradiště, a to za práci s dřevem, Lenka Macešková z Nového Hrozenkova za textilní techniku síťování a Marie Sekaninová z Topolné za vyškrabované kraslice.
Antonín Hájek, který byl nominován v oboru práce se dřevem – soustružení, zdobení cínem, intarzie, od dětství získával vztah k rukodělné činnosti díky rodinnému prostředí. Každoročně ho lidé mohou vidět na jarmarcích na Slovácku, na Slovensku i v Rakousku.
Lenka Macešková byla nominována v oboru textilní techniky – síťování (necování). O výrobu valašského síťovaného čepce se začala zajímat z potřeby obnovit tuto součást valašského lidového kroje. O její tvorbu je stále větší zájem. Zúčastnila se řady programů, dílen, seminářů a své dovednosti ochotně a ráda předvádí každému zájemci o tuto ne příliš známou textilní techniku.
Marie Sekaninová byla nominována v oboru drobné zvykoslovné předměty – vyškrabované kraslice. Pravidelně se účastní velikonočních doprovodných programů Slováckého muzea v Uherském Hradišti, kde v minulosti také vedla kurz zdobení kraslic. Své umění předvádí i na různých výstavách a veletrzích.