Děti i dospělí se mohou těšit na ukázky tradiční výroby obuvi. Speciálně v tento den se rozjedou obuvnické stroje a výrobní linka z bývalých Baťových závodů. Ožije také ševcovská dílna, vznikne designerské studio, v němž si lidé navrhnou vlastní boty.
V programu bude zařazena prezentace řemesla a průmyslové výroby obuvi, dále výstavka věnovaná legendě o svatých patronech obuvníků spojená s kramářskou písní o jejich mučení, prezentace animovaných filmů s tématikou obuvi i ševcovské písničky v podání dětského folklorního souboru. „Výrobní linka pojede během dne dvakrát. Lidé u ní uvidí i některé práce, které souvisejí s výrobou obuvi,“ přiblížila část programu historička a kurátorka sbírky obuvi Miroslava Štýbrová.
Původní stroje a linky na výrobu obuvi obslouží pracovníci společnosti, která vyrábí tradiční značkové boty. Lidé si vlastní tenisky mohou navrhnout i doma a zařadit svůj návrh do soutěže. Vítěz soutěže získá mimořádnou odměnu. Firma pro něj zhotoví tuto obuv dle jeho originálního návrhu.
Nebudou chybět ani interaktivní programy pro děti, například skládání svršku na kopyto nebo design studio, v němž si lidé navrhnou vlastní podobu tenisek. Ožije také ševcovská dílna. „Zpestřením celého programu bude scénka ze života baťovských prodavačů v podání ochotnického souboru. Připravena jsou i taneční vystoupení a soutěže. Lidé si budou moci nechat změřit nohu, vyzkoušet si skládání krabic na boty nebo naučit se různé způsoby zavazování tkaniček,“ doplnila Mitáčková.
Pouť má v muzeu už dlouholetou tradici. V den Ševcovské pouti zaplatí všichni návštěvníci za vstup do muzejních expozic 50 korun, studenti, senioři a děti ve věku od šesti do 15 let 20 korun, děti do šesti let mají vstup zdarma. V rámci Ševcovské pouti ožije i prostranství před budovou 14. Tam budou připraveny pouťové stánky s drobnosti, sladkostmi a nejrůznějším pouťovým zbožím. Na děti budou čekat také pouťové atrakce – kolotoče či skákací hrad.
Podle liturgického kalendáře mají patroni ševcovského řemesla svatý Kryšpín a Kryšpinián svátek 25. října. Bratři žili ve druhé polovině 3. století, za svou víru v Krista byli kolem roku 287 umučeni. Církev je nikdy oficiálně za svaté neprohlásila, za patrony ševců ale byli uznáváni po celá staletí.
Sbírka obuvnického muzea, která je součástí stálé expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost patří k nejstarším svého druhu v Evropě. Prostřednictvím více než šesti set exponátů seznámí návštěvníky s historií i současností obouvání, vývojem výroby obuvi a dějinami ševcovského řemesla. Sbírkový fond sleduje vývoj obouvání od nejstaršího období českých dějin až po současnost. Nejranější období je zachyceno prostřednictvím replik, nejstarší originály pocházejí z konce 16. století. Atraktivní součástí expozice je kolekce obouvání cizích národů.
Obuvnický průmysl, který se díky Baťovým závodům a pozdějšímu Svitu stal pro Zlínsko jedním z klíčových oborů, přežil v regionu jen ve výrazně zredukované podobě. Ještě v roce 1990 se na území současné České republiky vyrobilo asi 70 milionů párů obuvi, z toho více než 50 milionů ve Zlíně.