Magistrát připomíná lidem pravidla v evidenčních a popisných číslech domů

ZLÍN - Vzhledem k narůstajícímu počtu neoznačených nemovitostí čísly popisnými a evidenčními upozorňuje Magistrát města Zlína na následující pravidla. Serveru Zlin.cz je sdělil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Číslo popisné a číslo evidenční je nedílnou technickou a dokumentační součástí stavby shodnou s doklady o vlastnictví nebo o jiném právním vztahu k nemovitosti. Vydáním rozhodnutí stavebního úřadu o přidělení čísla popisného, respektive evidenčního, vzniká majiteli povinnost opatřit dotyčný dům nebo objekt číslem popisným. V případě opravy nebo rekonstrukce objektu, která si vyžádá sejmutí číselného označení, je vlastník povinen po dobu nezbytně nutnou umístit číselné označení provizorně dle doporučeného umístění tabulky čísla popisného. V případě zcizení nebo poškození číselného označení domu je vlastník povinen zajistit nápravu do 30 dnů.

„Náhradu čísel popisných zajišťují v plném rozsahu a na vlastní náklady majitelé, případně správci jednotlivých domů a objektů,“ uvedl Dvořák.

Radnice upozornila obyvatele také na to, že podle § 47b odst. 1 písm. c) zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, se přestupku dopustí ten, kdo neoznačí budovu čísly popisnými. Za přestupek může obec uložit pokutu až do výše 10 tisíc korun.

Na základě schváleného vizuálního stylu města Zlína je doporučována kovová tabulka s protikorozní úpravou zadní strany, nejlépe smaltovaná, s vyznačením čísla popisného a názvu území katastru, o minimální tloušťce jeden milimetr.