Výstava v hradišťském muzeu představí život dráteníků

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Výstavní prostory hlavní budovy Slováckého muzea v Uherském Hradišti v úterý oživí nová výstava „Svetom, moje, svetom..." O slovenských drátenících. Přibližuje historii slovenského drátenictví, přes rozšíření a rozkvět na konci 19. století až po jeho postupný zánik, sdělil serveru Zlin.cz mluvčí Slováckého muzea Pavel Princ.

Několik desítek exponátů ze sbírek Slovenského národního muzea v Martině doplňují textové infopanely a obrazová dokumentace. Představován je svět dráteníků, jejich život, cesty za prací, ale i rozmanitý sortiment výrobků, který se měnil a vyvíjel podle vkusu a požadavků spotřebitelů. Rukodělný odkaz doplňuje ukázka využití tohoto řemesla v dnešním moderním světě, kdy technologii drátování využívají výrobci k tvorbě stylových a extravagantních módních doplňků.

„„Z drátu vyráběli především háčky, věšáky, košíky, podnosy, síta, z plechu pak nejrůznější lopatky, struhadla, pekáče, konve na vodu. Zhotovovali nejen užitkové, ale i náročné dekorativní předměty a mnozí z nich dosáhli osobitého výtvarného projevu,“ prozradil kurátor výstavy Petr Číhal, který podotkl, že hlavním charakterem života dráteníků byl kočovný život. „Za prací dráteníci vandrovali jednotlivě, nebo ve skupinkách, usazovali se natrvalo, nebo pokračovali dál, zakládali malé drátenické dílny, z nichž některé se postupem času proměnily do velkých průmyslových firem.“

Toto řemeslo zaznamenalo rozmach a úspěch v tehdejším carském Rusku, kde vzniklo na osmdesát dílen označovaných jako „mistrovské“, dále se dráteníci usazovali na území dnešního Polska, Maďarska, České republiky a v další desítce evropských států. Někteří pokračovali dále do Malé Asie či do Ameriky.

„I když se situace po první světové válce výrazně změnila, dráteničtí mistři nalezli pokračovatele, kteří dali tomuto řemeslu nové formy i kvalitu, což ve výstavě dokazují exponáty Jaroslava Jurovatého st. z Bratislavy, ale i práce současných neprofesionálních umělců Ladislava Fapša ze Žiliny, Róberta Hozáka z Čadce nebo drátěné šperky Marty Filové z Rosiny u Žiliny,“ vyjmenoval Číhal hned několik tvůrců, kteří vdechli tomuto řemeslu novou formu a tvář.

Ve výstavě se objeví na dvě desítky šperků Marty Filové. „Své šperky vytváří pomocí starých drátenických technik ze stříbrného drátu v kombinaci s perlami, korály, kameny a polodrahokamy. Její práce je dokonalou souhrou nerostu a kovu. Inspiruje se přírodou, historií nebo sakrální tematikou. Každý šperk je tak jedinečným,“ uvedl Číhal a prozradil, že nejeden z její dílny nosí manželka bývalého slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče nebo byl věnován prostřednictvím hradní kanceláře řadě významných osobností politického a společenského života.

Vernisáž výstavy se koná v úterý 27. října v 17 hodin v hlavní budově Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Výstava potrvá do 17. ledna 2016.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’26987′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚1099‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚26987‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

Zobrazit fotogalerii >>