Rozhodnutí o dalším zmrazení cen, které začalo na podnět města Zlína už v minulých letech, předcházela jednání se společností Moravská vodárenská, která má vodárenskou infrastrukturu od VaK pronajatou. „Nyní je vše dohodnuto. Výše vodného a stočného se příštích letech nebude zásadně měnit,“ sdělil primátor Miroslav Adámek.
Cena vody pro letošní rok je v zlínském regionu stanovena na 86,12 korun za metr krychlový. Díky tomu, že už několik let v zásadě neroste, se Zlín propadl v žebříčku měst podle cen vody z 2. na 26. místo v ČR. „Předpokládáme, že klesat budeme i nadále a za pět let se ocitneme na hranici 50. místa. A cena vody už nebude ve Zlíně tak žhavé téma,“ konstatoval náměstek primátora Patrik Kamas.
Kolik se bude platit za vodu ovlivňují zejména ceny zdrojů. V případě Zlína hrají roli i další faktory vyplývající z takzvaného solidárního vodného a stočného, ve kterém zlínský region funguje. Jeho podstatou je, že odběratelé platí všude stejně, ať jsou z krajského města, Napajedel nebo Valašských Klobouk. V současné době Zlíňan zaplatí za svou denní spotřebu zhruba sedm korun denně.
VaK Zlín v současné době významně investuje do modernizace infrastruktury. Letos jde o rekordní částku 50 milionů korun, loni to bylo 35 milionů korun. Za posledních šest let VaK investoval 600 milionů korun, Moravská vodárenská přidala 140 milionů nad rámec plnění smlouvy.
Zvyšovat investice do svého majetku bude VaK i v příštích letech. Umožní mu to zásadní zvýšení příjmu z nájemného, které mu za využívání infrastruktury platí Moravská vodárenská. Ty vzrostou z dosavadních 108 na 128 milionů korun za rok. „Dodatek k provozní smlouvě je před dokončením, k podpisu dojde na přelomu října a listopadu,“ upřesnil Svatopluk Březík, předseda představenstva VaK Zlín. Smlouva mezi VaK a Moravskou vodárenskou o využívání infrastruktury platí do roku 2034, navýšení nájemného by tak VaK mělo přinést navíc 380 milionů korun.