Loutky a rodinná loutková divadla z let 1900 až 1950 ze sbírky Marie a Pavla Jiráskových si lidé mohou prohlédnout ve 14|15 Baťově institutu až do 21. února příštího roku.
Na své si zde mohou přijít zejména ctitelé krásných loutek, milovníci pohádkových bytostí a především děti, kterým se zde nabízí pohled na řadu historických rodinných divadel s půvabnými loutkami různých výrobců. „Výroba loutek patřila k české tradici, v průběhu staletí se obliba loutek měnila, za nejslavnější loutkářské období je považována první polovina minulého století, kdy loutkové divadlo nesmělo chybět v žádné české rodině,“ řekla kurátorka výstavy Alena Prudká.
Výstava Kouzlo rodinného loutkového divadla představuje ukázky modelovaných loutek i loutky jedinečné, originální, vytvořené umělci pro konkrétní rodinná divadla a stejně tak divadla sestavená z tištěných dekorací i divadla s originálními ručně malovanými kulisami.
Po první světové válce na základě úspěchu Alešova loutkového divadla i dobového vnímání loutky jako typicky národního dědictví začala ohromná produkce divadel a loutek v ustálených velikostech 18, 25 a 35 centimetrů několika firmami, ale i mnoha jednotlivci s větší či menší uměleckou hodnotou. Nejznámějšími producenty průmyslových loutek byli Antonín Münzberg, Modrý a Žanda, firma Jana a Elišky Králových s ochrannou značkou JEKA, pražské nakladatelství A. Storch syn.
Podobně jako loutky ve 20. letech produkovaly loutkářské firmy i nová tištěná divadla s dekoracemi více formátů pro loutky různých velikostí. Autorem předlohy takového uceleného souboru jednotného výtvarného rázu býval často profesionální výtvarník. S firmou Antonín Münzberg například trvale spolupracoval šéf výpravy pražského Národního divadla, akademický malíř Karel Štapfer, akademický malíř Vít Skála tvořil dekorace pro firmy Modrý a Žanda a A. Storch syn, ilustrátor Artuš Scheiner pro nakladatelství J. R. Vilímka a podobně.
České loutky se tehdy staly fenoménem, z něhož po roce 1950 vyrostl také úspěch českého moderního loutkového divadla i mezinárodní věhlas českého loutkového filmu.
Všechny loutky i divadla, které dříve neodmyslitelně patřily k vánočním svátkům, jsou ze sbírky výtvarnice Marie Jiráskové a režiséra dokumentaristy Pavla Jiráska. Oba jsou dnes známí jako sběratelé a badatelé v oblasti českých historických loutek a loutkových divadel. Loutky a loutkářskou scénografii začali sbírat v polovině 80. let a dnes po třiceti letech je jejich sbírka ucelenou kolekcí zaměřenou především na takzvané rodinné a spolkové divadlo od konce 19. století až do roku 1950. Marie a Pavel Jiráskovi o historických loutkách také píší a účastní se řady výstavních projektů u nás i v cizině, jsou spoluautory prestižních publikací Česká loutka a Loutka a moderna.
Výstava je přístupná denně kromě pondělí, od 10 do 18 hodin. Společně s touto výstavou si návštěvníci mohou prohlédnout i výstavu dokumentující historii legendární stavebnice Merkur. Obě výstavy budou v muzeu navíc k vidění i během vánočních prázdnin.