Oba programy budou vyhlášeny ve dvou dotačních titulech. U podpory vodohospodářské infrastruktury bude první z nich zaměřen na zásobování pitnou vodou a na odvedení a čištění odpadních vod, druhý na spolufinancování projektů vodohospodářské infrastruktury podpořených z jiných dotačních zdrojů. Co se týká podpory obnovy venkova, bude jeden z nich zacílen na projekty řešící obnovu obecního majetku, druhý pak na projekty zpracování územních plánů.
U programu na podporu vodohospodářské infrastruktury budou způsobilými žadateli o dotaci obce do dvou tisíc obyvatel, svazky obcí zajišťující akci pro 501 až dva tisíce obyvatel a místní části do tisíce obyvatel. „Cílem tohoto programu je zvýšení vybavenosti sídel Zlínského kraje vodohospodářskou infrastrukturou, zvýšení počtu obyvatel napojených na pitnou vodu a na kanalizaci s vyhovující likvidací odpadních vod,“ uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje Ivan Mařák, který má ve své gesci životní prostředí, rozvoj venkova a územní plánování.
O dotace na podporu obnovy venkova budou moci žádat obce do dvou tisíc obyvatel. V rámci uvedené podpory je očekáváno zlepšení stavu místních komunikací, veřejných prostranství, sportovních a kulturních zařízení, prostor využívaných místními spolky, stejně jako naplnění požadavků stavebního zákona v souvislostí s pořízením a změnou územních plánů. „Očekáváme, že dotace obce využijí především na pokrytí aktivit směřujících k obnově obecního majetku, které nejsou podporovatelné v rámci kohezní politiky 2014+, ale jsou přitom prioritou obce či bariérou jejího dalšího rozvoje,“ sdělil Ivan Mařák.
Program na podporu obnovy venkova je hlavním nástrojem Zlínského kraje pro rozvoj venkova. V letech 2004 až 2014 pro něj kraj ze svého rozpočtu vyčlenil 394 milionů korun. Z těchto peněz bylo celkově uspokojeno více než tisíc žádostí o podporu.