Vzhled titulní strany Kapitol je poprvé pod taktovkou ženy – Kristýny Fuksové, která je také autorkou dosud nejmladší.
„V novém čísle sborníku jsou představeny dva obsáhlé průzkumy; oba se věnují fenoménům, které měly významný vliv na demografický vývoj jižního Valašska. První studie se zabývá léty Rákóczyho povstání, a to na základě vrchnosti adresovaných stížností či žádostí,“ uvedl autor výzkumu Petr Odehnal. „Druhou studií je práce manželského týmu Petra a Marcely Fojtíkových, kteří velmi detailně a precizně prozkoumali výskyt cholery v 19. století na Brumovsku a Štítensku,“ dodal Odehnal.
Historik Aleš Naňák představuje příběh návojského hostince a také hospodářského dvora při zámku Návojná. Hostinec, který svého času vévodil vjezdu do obce, byl v polovině 50. let 20. století demolován.
Do času konce druhé světové války z pohledu dvou kluků zavede čtenáře povídka Družiník Rybího krále. Příběh volně ilustrují fotografie Miroslava Pinďáka.
Další příspěvek se vrací k valašskoklobouckým křížům a přináší tři doplňky, vztahující se ve dvou případech k dřevěnému, takzvanému Pechancovu kříži a ve třetím případě ke kamennému kříži, který stával od roku 1884 pod Červeným domem.
V rubrice Ad fontes! čtenář nalezne zápisky klobouckého soukeníka Antonína Pechance z let 1869 až 1887. „Je to ojedinělé svědectví o době, o mentalitě a mikrosvětě klobouckého měšťana, jehož prostřednictvím se nám otevírá, domnívám se, svět mnoha klobouckých rodin,“ vysvětlil Odehnal.