Cílem projektu je spojit síly sociálních pracovníků města Otrokovic, okolních obcí a poskytovatelů sociálních služeb, vzdělávání sociálních pracovníků města v oblasti duševních onemocnění, podpořit rodiny, které se s tímto problémem potýkají nebo získat praxi jak v České republice, tak v zahraničí.
V říjnu letošního roku vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci Operačního programu zaměstnanost výzvu k předkládání projektů v uvedené oblasti, na kterou se rozhodlo město Otrokovice zareagovat. „Osoby s duševním onemocněním jsou na Otrokovicku nejméně zabezpečenou cílovou skupinou, protože v regionu působí v oblasti sociálních služeb pouze jedno detašované pracoviště, které je zaměřeno přímo na osoby s těmito onemocněními. Scházejí služby zaměřené na podporu samostatného bydlení, pracovní rehabilitace, zaměstnávání a podobně. Zároveň však není k dispozici koncepce definující, které služby a v jakém pořadí by měly vznikat. Přitom počet osob z této cílové skupiny narůstá,“ upozornila vedoucí odboru sociálního Květoslava Horáková.
Hlavním úkolem projektu je vytvořit koncepci komplexního zajištění sociálních i nesociálních služeb zaměřených na osoby s duševním onemocněním a jejich rodin. „Pokud se nám podaří dosáhnout na dotaci z výzvy, plánujeme zapojit sociální pracovníky města Otrokovice, Napajedel, zástupce obcí Tlumačov a Halenkovice, pracovníky Centra služeb postiženým Zlín, Charity sv. Anežky Otrokovice, AD Samaritán a TSR pro rodiny s dětmi,“ přiblížila Květoslava Horáková.
Společným výstupem by mělo být komplexní zlepšení péče o osoby s duševním onemocněním ve sféře sociální i zdravotně-sociální na Otrokovicku. Zahájení projektu je stanoveno na 1. září 2016 a jeho ukončení na 31. srpna 2018.