Poradna se nachází v prostorách Horizontu a zájemcům z řad příbuzných a blízkých lidí s duševním onemocněním nabízí své služby každé úterý od 13.00 do 16.00. K dispozici je zde sociální pracovník, který poskytne informace o životě s nemocí, možnostech dávek sociální podpory, problematice přiznávání invalidních důchodů či o nabídce dalších služeb v zlínském regionu.
„Pracovníci Horizontu Zlín také nabízejí možnost zapojení do činnosti svépomocné skupiny rodičů, která ve Zlíně v posledních letech velmi dobře funguje. Členové skupiny se pravidelně scházejí, aby sdíleli své zkušenosti a poskytli si vzájemně radu či pomoc. Jako hosté přicházejí nejrůznější odborníci, pořádali jsme i besedu s právníkem nebo zástupci Úřadu práce a chystáme také setkání s psychiatrem,“ doplnila Cyroňová.
Zařízení Horizont Zlín podporuje lidi s duševním onemocněním už 13 let. „Propuknutí duševního onemocnění je vždy velkým zásahem do života nemocného, ale ovlivní také jeho okolí, především ty nejbližší. V počátečním období je rodič či partner konfrontován se skutečností, že nemocný člověk se začne chovat zcela jiným způsobem, mění se komunikace a vztahy v rodině, duševně nemocný přestává zvládat práci, školu, péči o domácnosti či svůj zevnějšek. Rodiny narážejí na nepochopení okolí, bojí se odsouzení, stigmatizace,“ dodala Cyroňová.