Valašská dědina Držková. Kniha, která vyšla po 79 letech

DRŽKOVÁ - To je opravdový unikát. V Držkové na Zlínsku spatřila světlo světa kniha s mnohonapovídajícím názvem Valašská dědina Držková. Publikace má 248 stran a svědčí o neuvěřitelném vztahu místních ke své vesnici. Napsala ji totiž v rukopise místní paní řídící učitelka Františka Jančíková. A to už před bezmála osmdesáti lety. Osud knihy je tak opravdu jedinečný.

Františka Jančíková už ve třicátých letech minulého století úžasně zmapovala historii obce od nejstarších dob, popsala zvyky, obyčeje ale také rázovitý kolorit obce. Rukopis sepsala už v roce 1936. Pak léta letoucí spočíval v obecním trezoru.

Před časem se místní rozhodli, že dílo vydají jako knihu. Ale v úžasné původní podobě, reprintem, s krásným prvorepublikovým písmem paní řídící a také se stovkou kreseb jejího manžela.

Naprosto pozoruhodná publikace teď vyšla nákladem 1000 kusů a je vlastně svébytným uměleckým dílem.

Úctu k tradicím připomněl na slavnostní prezentaci knihy nestor zlínských etnografů Karel Pavlištík.

A ještě zajímavost, pro pravověrné Držkovské stojí za připomenutí. Autorka Františka Jančíková odešla na věčnost přesně v den svých padesátých narozenin, v roce 1947.

Někde nahoře teď musí mít velikánskou radost spojenou s pýchou na své mladší spoluobčany a následovníky. Třeba ale nejen Lubomíra Marušáka, který za vydáním knihy společně s přáteli stojí.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x