Večerní setkání při svíčkách, které se v holešovské synagoze koná pravidelně každý rok, je tentokrát inspirováno Chanukou, tedy Svátkem světel, který Židé slaví v prosinci. „O jeho významu, tradicích a zvyklostech veřejnosti poví správce a průvodce synagogy Vratislav Brázdil,“ uvedla Podhajská.
Věnovat se bude také historii a významu stavby jako takové. „Holešovská synagoga totiž patří mezi čtyři nejstarší v zemi. V její historii je mimořádná také skutečnost, že spolu s pražskou Staronovou se jako jediná dochovala v původní podobně a zůstala veřejnosti otevřena i v době socialismu,“ doplnila Podhajská.
Podle ní je jedinečná také kvůli tomu, že v ní v 17. století působil rabín Šach, kterého Židé řadí mezi 20 největších géniů svého náboženství. Podle Brázdila je to v jistém ohledu osoba významnější než slavný rabi Löw v Praze. „K Šachově hrobu na holešovském židovském hřbitově se proto každý rok přijedou pomodlit stovky židovských poutníků a celý rituál se vždy stává nezapomenutelným zážitkem,“ uvedla Podhajská.
Prohlídka synagogy nabízí ještě jednu zajímavost, a to sbírku dobových spisů, které Šach napsal před více než 350 lety. Brázdil jich ve světových internetových aukcích získal už 12. Nejstarší byla vytištěna jen 52 let po rabínově smrti. „Při prohlídce synagogy je možné ochutnat také pravá izraelská košer vína,“ dodala Podhajská.