„Předseda okresního soudu se na město obrátil s žádostí o doplnění alespoň pěti přísedících. Těmi mohou být pouze občané ČR, kteří jsou přihlášeni k trvalému pobytu v Rožnově pod Radhoštěm, nebo v Rožnově pod Radhoštěm pracují. Dále musejí dosáhnout věku nejméně 30 let, být plně svéprávní a bezúhonní a jejich zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že budou funkci přísedících vykonávat řádně. A samozřejmě musejí souhlasit s ustanovením do funkce přísedícího,“ vyjmenovala potřebné podmínky pro výkon funkce přísedícího právnička rožnovské radnice Veronika Janíková.
Občané narozeni před 1. 12. 1971 jsou povinni doložit lustrační osvědčení a čestné prohlášení, kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích České a Slovenské Federativní Republiky, České republiky a Slovenské republiky.
Funkční období přísedících je čtyři roky. Přísedící rozhodují v senátech složených ze soudce a dvou přísedících v pracovně právních a trestních věcech. Počet dnů, ve kterých bude přísedící zasedat u soudu, by neměl překročit 20 dnů v kalendářním roce. „Funkce přísedícího je veřejnou funkcí. Přísedícímu, který je v pracovním poměru, je zaměstnavatel povinen poskytnout v souladu se zákoníkem práce pracovní volno. Přísedící má nárok na refundaci mzdy/platu nebo na náhradu ušlého výdělku, na náhradu hotových výdajů a na paušální náhradu za výkon funkce přísedícího ve výši 150 korun za každý den jednání u soudu,“ doplnila Veronika Janíková.