Valašský špalíček u nás patří mezi hudebními festivaly k nejstarším a zároveň nejosobitějším. V programu letošního ročníku organizátoři přehlídky dále rozvíjejí úspěšný formát folk & beat festivalu a do podtitulu přidávají také blues. Dramaturgie připravovaného ročníku se ještě výrazněji zaměřuje na stylotvorné osobnosti, beatové hvězdy 60. let, významné rockové projekty let 70., při tom nezapomíná na hudbu ze Zeleného ostrova, pozvala hosty z Islandu a potěší i znalé fanoušky blues.
Z důležitých jmen československého big beatu let 60. se lidé mohou těšit na zpěváka Viktora Sodomu, kytaristu Radima Hladíka a varhaníka Jana Farmera Obermayera v The Matadors. Pavol Hammel po více než dvaceti letech zavítá do Valašského Meziříčí s kapelou Prúdy, Marián Varga vzkřísí své Collegium Musicum a František Griglák s Fedorem Frešem po delším čase oživí skupinu Fermáta. K big beatu 60. let patří také zpívající sourozenci Hana a Petr Ulrychovi, kteří ve festivalovém programu celovečerním koncertem představí svou tvorbu se soubory Javory Beat a Javory.
Dlouhých 45 let po premiéře zde kapela Blue Effect s big bandem KYX Orchestra obnoví program Nová syntéza z roku 1971, pánové Varga, Hammel, Hladík, Griglák a Frešo se vrátí ke společnému projektu Zelená pošta z roku 1972 a jeden z nejvýznamnějších souborů české alternativy Extempore s Mikolášem Chadimou poprvé ve Valašském Meziříčí zahraje pořad Velkoměsto, který v premiéře zazněl za dramatických okolností na IX. Pražských jazzových dnech v listopadu 1979.
Dramaturgie festivalu slibuje také účast několika výrazných osobností hudby 60. let z Velké Británie, připravuje do komorního prostředí M-klubu komponovanou irskou scénu, speciální bluesový program s účastí zahraničních hudebníků a koncerty folkových písničkářů. K tradičním doprovodným akcím na Valašském špalíčku stále patří i prezentace brněnského vydavatelství Indie Records. Umělce, kteří se v začátcích etablovali na meziříčské scéně, letos zastupuje Oscarová zpěvačka Markéta Irglová, která do rodného města přijede z Islandu a dorazí také islandský hudebník Svavar Knútur.
„Návštěvníci areálu zámku Žerotínů se tedy v programech 34. Valašského špalíčku mohou na tři dny tak trochu vrátit do jedinečné a nezapomenutelné atmosféry psychedeli 60. let, a to nejen hudbou, ale i rozsáhlou výstavou Psychedelia ve vizuální kultuře beatového věku 1962 – 1972 v Muzejním a galerijním centru, jejíž vernisáž festival Valašský špalíček ve čtvrtek 23. června odstartuje,“ dodala Votrubová.
Vstupenky jsou k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí nebo online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.