K výstavě Ostrov umění v moři průmyslu chystá krajská galerie i kolokvium

ZLÍN - Odborné kolokvium k výstavě Ostrov umění v moři průmyslu | Zlínská škola umění (1939 - 1949) připravuje na 8. ledna Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně. Serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí 14|15 Baťova institutu Michaela Mitáčková.

Celodenní akce nabídne dva odborné bloky přednášek, v nichž přední odborníci přednesou příspěvky k dané problematice. Půjde o jakési ohlédnutí za výstavou.

Výstava, připravená Krajskou galerii výtvarného umění ve Zlíně a Galerií Václava Chada, je vůbec prvním a zcela jedinečným počinem kriticky reflektující činnost instituce, kde byla mezi léty 1939 až 1949 vychována řada předních českých umělců a designérů. „Na kolokviu zazní šest příspěvků s názvy Mezi tradicí a avantgardou – Zlínská škola umění (1939 – 1949), Dve bauhausovské inšpirácie – Škola umeleckých remesiel v Bratislave a Škola umění v Zlíne, Stroj a socha – socha a stroj, Václav Chad (1923 – 1949) Nevěděli jsme, kdy skončí válka, Slavoj Kovařík (1923 – 2003) Malíř fascinovaný moderní městskou kulturou i krajinou a Umělecké osobnosti mezi absolventy školy,“ upřesnil kurátor výstavy a organizátor kolokvia Vít Jakubíček.

Výsledkem odborného setkání by mělo být podle Víta Jakubíčka nejen shrnutí výsledků celého projektu výstavy, ale také naznačení dalších perspektiv, z nichž je možné pohlížet na počátky a další vývoj unikátního učiliště baťovských designérů. „S tvorbou jejích absolventů jsme měli (a dosud máme) možnost se každodenně potkávat nejen v prostředí samotného Zlína, a to ať již v podobě užitého umění, grafického tak i průmyslového designu,“ dodal kurátor výstavy.

Výstava Ostrov umění v moři průmyslu | Zlínská škola umění (1939 – 1949) představuje rozmanitou škálu výtvarných projevů sahajících od studijních kreseb přes návrhy plakátů, divadelní scény až po plastiky pro veřejný prostor či průmyslový design. K vidění je do 10. ledna ve 14|15 Baťově institutu a Zlínském zámku.