Synagoga se připravuje na nadcházející sezónu. „V prostoru se právě instalují historické lustry a přibyly i dobové lavice. Chybět nebude ani kvalitní kopie obrazu slavného židovského malíře Isidora Kaufmanna z roku 1895, který byl interiérem tak nadšený, že jej namaloval. Originál v prosinci v New Yorku vydražili za necelých 10 milionů korun a je nejstarším dokladem, jak synagoga vypadala,“ uvedla Podhajská.
Po instalaci lustrů a lavic čeká synagogu ještě impregnace podlah pravým včelím voskem a vybudování památníku rabína Šacha. Pomyslná stálá expozice zároveň poslouží jako studovna pro zbožné Židy z celého světa, kteří se do Holešova přijíždějí pomodlit. „Památník nabídne skutečné skvosty jako kolekci knih, které jeden z dvaceti největších židovských učenců, rabín Šach, napsal,“ sdělila Podhajská. Do Holešova se jich za poslední dobu podařilo ze světových aukcí získat už 15. „Nejvzácnější jsou Šachovy komentáře k židovskému právnímu kodexu, nejstarší kniha byla vydána v roce 1715, jen několik desítek let po rabínově smrti,“ dodala Podhajská.
Holešovská synagoga je jednou z mála vybavených synagog v zemi. „Snažíme se s prostorem opatrně dál pracovat a dovybavovat jej tak, abychom ctili ducha místa a uchovali jej,“ řekl správcce a průvodce synagogy Vratislav Brázdil s tím, že v roce 2013 se do Holešova podařilo získat oponu z Kanady, loni přibyl stolek na čtení tóry.
Holešovská synagoga a židovský hřbitov je dnes ve správě Městského kulturního střediska Holešov a patří mezi nejvzácnější a nejstarší dochované židovské památky v České republice. Ve druhé polovině 17. století v ní působil jeden z nejvýznamnějších židovských učenců, rabín Šach, který je pohřbený na místním hřbitově. „Jedna z dochovaných legend říká, že před svou smrtí přikázal na rok uzamknout pracovnu, ve které zanechal nedopsané dílo. Když ji jeho blízcí po roce otevřeli, práce byla dopsaná,“ uzavřela Podhajská.