Slovácké muzeum představuje rozsáhlý soubor prací Balcara i Maliny

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Galerie Slováckého muzea nabízí milovníkům výtvarného umění nové výstavy, jde o rozsáhlý soubor prací Jiřího Balcara a k vidění jsou také díla Miroslava Maliny a jeho syna Michala. Serveru Zlin.cz to řekla kurátorka výstavy Milada Frolcová.

„Výstavou Jiřího Balcara společně s galerií Dolmen představíme jeho kresby, grafiku a malbu. Slovácké muzeum tak navazuje na dlouhodobou spolupráci se soukromými sběrateli. Galerii Dolmen se podařilo získat do svého vlastnictví velmi významný soubor prací tohoto vynikajícího českého umělce, zahrnující všechny umělecké stylové etapy autora, a výběr z něj bude poprvé prezentován veřejnosti právě v Galerii Slováckého muzea,“ upřesnila Milada Frolcová.

Jiří Balcar byl malíř, grafik, ilustrátor, typograf a kreslíř. Patřil k nejvýznamnějším poválečným umělcům, jejichž tvorba se tragicky uzavřela dříve, než se mohla naplno rozvinout. Jeho kariéru ukončila tragická autonehoda v srpnu roku 1968. Výrazně reflektoval dobu bohatou na proměnlivé stylové etapy a směry existencialismus, neorealismus, civilismus, expresionismus, abstrakce, lettrismus anebo pop art. Zároveň ovlivnil i dobovou estetiku jako autor knižních obálek a filmových či divadelních plakátů. Jeho tvorbu mohou návštěvníci Galerie Slováckého muzea obdivovat v přízemním sále.

Prostor sálu prvního patra pak patří umělcům, jejichž život a tvorba jsou spojeny s Uherským Hradištěm a které nejvíce vystihuje přísloví o jablku, které nepadá daleko od stromu. Jde o díla Miroslava Maliny a jeho syna Michala. „Miroslav patří k solitérům, kteří intuitivně a nepoplatně realizují svůj svět a uskutečňují svoje představy a jen těžko se dají vtěsnat do některého ze současných – ismů. Má svá oblíbená témata, k nimž se v průběhu tvorby vrací, aby je nově uchopil a dal jim nový příběh,“ řekla Frolcová. Zároveň vysvětlila důvod, proč nese výstava název Soukromé války. „Výstavu jsme takto nazvali zcela záměrně. Před lety Miroslav namaloval diptych Mé soukromé války – Michal a Lukáš, který do jisté míry symbolizoval vztahy v tvůrčí oblasti, a to nejen otce a synů, ale umělců vůbec. Ty při tvorbě občas provázejí diskuse, názorové výměny či vzrušené polemiky, které jsou jistě pro umění velmi důležité a potřebné.“

Obě výstavy potrvají do 3. dubna.