Absolventka zlínské univerzity se postarala o prestižní cenu pro mladé vědce

ZLÍN - Zlínská Univerzita Tomáše Bati se může pyšnit dalším prestižním oceněním. Postarala se o něj absolventka Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati Petra Peer, serveru Zlin.cz to oznámil za univerzitu Jan Malý.

Absolventka zlínské univerzity získala prestižní Cenu Siemens (Werner von Siemens Excellence Award) v kategorii Nejlepší ženská absolventská práce, a to za disertační práci Reologická charakterizace polymerních roztoků s ohledem na kvalitu elektrostatického zvlákňování. Cenu každoročně vyhlašuje společnost Siemens s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR a jde o vědecké ocenění pro vynikající mladé vědce, studenty a vysokoškolské pedagogy.

Ve své práci se oceněná doktorandka zabývala přípravou nanovlákenných vrstev z polymerních roztoků pomocí elektrostatického zvlákňování. Nanovlákna se používají v nejrůznějších oblastech – například v medicíně, elektronice, automobilovém průmyslu, energetice a v dalších oblastech. „Nanovlákna, jejichž studiu jsem se věnovala v disertační práci, se využívají například v textilním průmyslu. Jen v České republice se jejich průmyslovým zpracováním zabývá několik firem – třeba při výrobě potahů na matrace pro alergiky,“ řekla nositelka ocenění. Ve své práci zjišťovala, jaké polymerní roztoky jsou pro výrobu konkrétních vláken vhodné a jakou budou mít hotová vlákna kvalitu.

Petra Peer vypracovala disertaci pod vedením školitelů Petra Filipa z Akademie věd ČR a Vladimíra Pavlínka, ředitele Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati. Již během studia pracovala v Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR, kde působí i v současné době. Je již desátou nositelkou ceny Siemens ze zlínské univerzity. V minulých letech ji v nejrůznějších kategoriích získalo osm studentů a jeden výzkumný tým univerzity.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x