Inscenace hry Karla Steigerwalda vznikla na základě jímavých povídek spisovatele Josefa Holcmana. Děj diváky zavede přímo do Uherského Hradiště, kde se ještě nevyrovnali se špatným svědomím v podobě uherskohradišťské věznice. Na osudech dvou rodin, jedné katolické a druhé komunistické pak režisér Břetislav Rychlík rozehrává místy vtipnou, jindy jímavou, ale také krutou podívanou.
„Inscenace Cena facky je v prvé řadě o nás všech v dnešní době. O neschopnosti vyrovnat se s dobou, které mnozí tupě sloužili. Těm, kteří to dělali, však nic vzkazovat nebudu, protože když někdo sloužil tupě, tak bude asi podle všeho tupý. A člověk už vlastně tomu samotnému dílu nemá co dodávat,“ říká režisér, jehož příbuzní se stali obětí komunistického řádění v 50. letech a byli v uherskohradišťské věznici drženi za mřížemi.
Cena facky se ihned po premiéře v červnu 2014 stala skloňovanou ve všech pádech, časopis Reflex ji na konci roku označil za největší divadelní událost u nás, divadelní recenzenti ji pak zařadili do první desítky nejlepších divadelních projektů. Slováčtí herci s ní vystoupili na několika festivalech a na další dva se ještě chystají, do hledišť usedly takové osobnosti jako spisovatel Pavel Kohout, senátorka Eliška Wagnerová, dirigent Libor Pešek, režisérka Helena Treštíková a další. „Herci hrají jako o život, byl to výjimečný zážitek,“ nechala se po představení v pražském divadle La Fabrika slyšet posledně jmenovaná, uznávaná dokumentaristka Helena Třeštíková. Do Hradiště se na Cenu facky osobně přijel podívat i ministr kultury Daniel Herman.
Natáčení Českou televizí si divadelníci považují, nebude to však poprvé, co štáb do Slováckého divadla zavítá. „Ve Zlatém fondu je natočená celá řada našich inscenací od Gazdiny roby přes Lišku Bystroušku až po Harolda a Maude,“ připomíná herec a mluvčí divadla Josef Kubáník s tím, že Cenu facky natočí štáb vedený samotným režisérem Břetislavem Rychlíkem 1. a 2. dubna od 19.00. U natáčení mohou být i diváci, vstupenky jsou už od těchto dnů v prodeji.