Výstava Sv. Jan Sarkander (1576 – 1620) připomíná život a odkaz faráře, světce a mučedníka nejen v době, kdy žil v Holešově. Druhá z expozic, která nese název Mezi klíčem a mečem, zase pojednává o knížeti Františku kardinálovi z Dietrichštějna, olomouckém biskupovi, který ovlivňoval dějiny Moravy před i po začátku třicetileté války.
Obě osobnosti se řadí k nejvýznamnějším postavám Moravy v první polovině 17. století a zapsaly se i do historie Holešova. Výstavy budou zpřístupněny v zámecké galerii 3. března a potrvají až do konce května.
„Letošní rok je v souvislosti s historií pro Holešov významný. Právě letos totiž uplynulo 400 let od doby, kdy ve městě začal působit Jan Sarkander. Jeho dobu, odkaz a zásluhy si proto připomeneme nejen výstavou. Především budou tématem letošních Dnů města Holešova 2016, které město právě připravují,“ konstatoval holešovský starosta Rudolf Seifert.
Jan Sarkander se narodil roku 1576 ve Skočově a od roku 1616 působil coby farář čtyři roky v Holešově. V roce 1620 zachránil Holešov před drancováním vojskem polských Lisovčíků, které povolal rakouský císař na pomoc proti vzbouřeným moravským stavům a kteří vypálili a drancovali všechna města a vesnice okolo Holešova, ale město vynechali. Ačkoli Sarkander Holešov zachránil, byl zajat. Vzniklo totiž mylné podezření, že pozvání Lisovčíků sám inicioval. Ve snaze získat od něj prozrazení zpovědního tajemství Ladislava Popela ml. z Lobkovic, moravského zemského hejtmana a majitele holešovského panství, byl v Olomouci mučen. Tajemství neprozradil, ale na následky tortury 7. 3. 1620 zemřel. V roce 1860 byl blahořečen a 1995 byl prohlášen za svatého.
„Doba počátku 17. století byla i v našem kraji velmi pohnutá a tehdejší rekatolizace vedla k mnoha sporům a zvyšujícímu se napětí ve společnosti. V roce 1616 byl ustanoven Jan Sarkander farářem v Holešově a spolu s jezuity se podílel na rekatolizaci v té době z významné části protestantského Holešovska. Na toto působení pozdějšího světce můžeme mít různé názory i na způsoby jejího provedení. Rekatolizace a protirekatolizace ale byly především součástí mocenského boje a vedly k útrapám prostých lidí,“ poznamenal Seifert. Sv. Jana Sarkandera však podle starosty ctíme především pro jeho neporušení zpovědního tajemství, stálost ve své víře a přesvědčení, které ho stálo život, a v Holešově i proto, že dokázal odvážně město a jeho obyvatele uchránit před pleněním polských kozáků. „V letošním roce si tedy připomínáme 440. výročí od narození tohoto moravského svatého a do jisté míry i patrona města a 400 let od jeho příchodu do Holešova,“ doplnil k historii města starosta.
Dnů města se mimo dalších pozvaných hostů zúčastní zástupci partnerských měst Holešova (Polsko, Slovensko, Rakousko a Chorvatsko). Samotnému zahájení akce bude ve čtvrtek 5. května předcházet slavnostní předání grantů z Fondu kultury, sportu a vzdělávání města Holešova.
V sobotu 7. května mohou zájemci navštívit první ročník historického festivalu s názvem Holleschau 2016: Ve svitu Sarkanderovy hvězdy. Akce je určena široké veřejnosti a je velmi vhodná například pro rodiny s dětmi. V rámci celodenního programu, který bude začínat již v 10.00 hodin, mohou diváci vidět několik historických divadelních vystoupení, šermířská vystoupení, ukázky dobových tanců, vystoupení kejklířů a poslechnout si dobové hudební vystoupení. Představí se i vojenské jednotky z období třicetileté války jak z České republiky, tak z Polska a Ukrajiny a diváci se mohou těšit na dvě rekonstrukce historických událostí pohnutého období roku 1620.
„Nejen mladší generaci bude určená naučná stezka, která bude spojovat zámeckou kovárnu, hvězdárnu, synagogu, zavede k vojenskému ležení a na další místa. Stezka bude doplněna informačními panely o historických reáliích doby, a tak se návštěvníci seznámí se životem v 17. století, vyzkoušejí si některá řemesla anebo zjistí, jak lidé nahlíželi na vesmír tehdejší optikou,“ uvedl Pavel Mikulenka, koordinátor festivalu.
Zajímavým bodem programu bude vojenské ležení. Lidé budu mít možnost si zblízka prohlédnout vybavení vojáka z období třicetileté války, osahat si muškety, meče, šavle, píky a zbroje, a to nejen z naší oblasti, ale také výzbroj východních vojsk v podání zahraničních účastníků. Vojenské ležení bude volně přístupné po celý den a bude doplněné vysvětlujícími informacemi.
Jedním z hlavních bodů sobotního programu je ocenění osobností města, které se uskuteční v 17.00 hodin v sala terreně zámku. Připraven je zajímavý program, historické hry a večer koncert v rámci festivalu Musica Holešov.
V neděli 8. května budou oslavy pokračovat. Městem projde průvod ke kostelu, kde v 9.30 hodin začne mše. Po ní bude následovat hudební matiné na nádvoří zámku. Zde také vystoupí dětské soubory.