V Uherském Brodě vypuknou Dny Komenského, lidé se budou moci vrátit do starých školních let

UHERSKÝ BROD - Uherský Brod ožije na několik dní tradičními Dny Komenského a pro veřejnost je opět připravena bohatá programová nabídka. Mimo jiné budou moci zájemci absolvovat speciální vyučování i se svačinovou přestávkou, a to v Muzeu J. A. Komenského, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí brodské radnice Elen Sladká.

Dny Komenského se letos budou konat s mottem Vaše cesta do ráje a přinesou zajímavý program, který je určen pro všechny generace a všechny lidi, kteří chtějí objevovat svět kolem sebe.

V pondělí 7. března v 18.00 hodin zvou pořadatelé na akci nazvanou Zpátky do lavic. Pořad je určen i pro ty, kteří už školním lavicím dávno odrostli. V Muzeu J. A. Komenského se budou konat dvě hodiny školního vyučování se svačinovou přestávkou a skutečným školním zvoněním. A jaké předměty se budou vyučovat? Letos organizátoři zvolili ruštinu a přírodopis. V hodině ruštiny se účastníci vrátí do časů, kdy se v každé škole zpívala sborově Kalinka, v přírodopisu se pro změnu „žáci“ dozvědí, jaké zvíře nese jméno J. A. Komenského.

V úterý 8. března čeká všechny zájemce cestovatelské odpoledne v knihovně nazvané Na cestě do ráje. Budou se promítat cestovatelské dokumentární filmy.

„Ve čtvrtek 10. března se program posune do trochu vážnější roviny. V Ulitém Kafé se bude konat Otvírák na Komenského. Tentokrát půjde o komponovaný večer slova a hudby nad Komenského spisem Hlubina bezpečnosti. Začátek je v 19.30 hodin,“ konstatovala Sladká.

V pátek 11. března bude na programu akce nazvaná CK komenSKY – zájezdy a dovolené. Jde o setkání se zajímavými lidmi nad zajímavými tématy. Začátek bude patřit Bobu Kartousovi ze společnosti Eduin, který provede návštěvníky zeměmi Skandinávie, jejichž pedagogiku Komenský ovlivnil. Pak se mikrofonu ujme děkanka Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy Kamila Veverková, která má připravenou přednášku o touze člověka poznávat svět a hledat a nalézat na něm svůj ráj. Poté představí Muzeum J. A. Komenského své nejnovější přírůstky a poklady ze sbírky starých tisků. Následovat bude Vladimír Foist, ředitel ZŠ Poběžovice, který představí svou „pětihvězdičkovou“ základku, její hodnoty a strategii. Po stopách neznámých jmen, která změnila pedagogiku, se návštěvníci vydají s Kamilem Janišem ze Slezské univerzity v Opavě. V 19 hodin vypukne Velká plážová párty aneb zážitkový večer na pláži. Muzeum se doslova promění v tu nejkrásnější pláž, kde nebude nouze o romantiku.

Sobota 12. března je věnována zejména duchovnímu odkazu J. A. Komenského. V Chrámu Mistra Jana Husa se bude od 15.00 hodin konat děkovná ekumenická bohoslužba za život a dílo J. A. Komenského. Večer bude kino Máj promítat unikátní časosběrný snímek Chlapectví.

V neděli 13. března se bude v kině konat odborná beseda Školní a rodinné konstelace – Jak vytvářet funkční vztahy. „Čeněk Rosecký z meditačního centra Ordějov seznámí zájemce se zákonitostmi, které mají vliv na chování dětí, žáků a rodičů a co je potřeba dělat pro to, aby se všichni mohli cítit bezpečně a spokojeně,“ upřesnila Sladká.

Skutečnou perlou letošních Dnů Komenského bude umělecký recitál. Přednes Marka Ebena s varhanním doprovodem Tomáše Thona je připraven na čtvrtek 31. března od 18.00 hodin ve farním kostele. V jejich podání vyslechnou posluchači myšlenky Komenského z knihy Labyrint světa a ráj srdce a přesvědčí se, že jsou stále aktuální a živé.

Připraveny jsou i dvě doprovodné akce. Na první z nich zve muzeum a Dům dětí a mládeže školáky z Brodu i okolí. V zážitkově vzdělávacím programu se opět vydají Po stopách Komenského. Odborný seminář Učíme se s POLY je naopak určen pro pedagogy. Ve středu 9. března jej na ZUŠ lektoruje Iva Koutná ze spolku Líska.

-->
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x