V Zelenáčově šopě oslaví MDŽ tři písničkářky: Bocek, Redlová, Šuranská

ZLÍN – Vystoupením tří mladých písničkářek Beaty Bocek, Lucie Redlové a Jitky Šuranské si ve zlínské hospodě Zelenáčova šopa připomenou oslavu svátku žen. Koncert začne v neděli 6. března v 19 hodin.

Návštěvníkům koncertu se tak naskytne jedinečná příležitost vidět a slyšet tři samostatně vystupující hudební osobnosti pohromadě, v rámci projektu nazvaného MDŽ.

Když v roce 2012 tyto ženy oslovil Tomáš Háček, jestli by nezahrály jako kmotry nové desky jeho kapely Listolet, došlo poprvé i k setkání všech tří žen naráz a poprvé se taky objevila myšlenka na možné společné hraní. A když Martin Holan pozval tyto tři účinkující na festival, který pořádal v Turnově přesně na MDŽ, byl na světě koncept celého tria i název. Dámy si kolem tohoto koncertu domluvily v Čechách ještě další dvě hraní a historicky první turné volného sdružení písničkářek s podtitulem „Muzikantky, Dámy, Ženy“ se tak konalo ve dnech 7. – 9. března 2013. Od té doby odehrály přes dvacítku společných koncertů, včetně vystoupení na prestižním festivalu Colours of Ostrava či hraní v přímém přenosu v pořadu Dobré ráno na České televizi.

Jelikož všechny tři muzikantky disponují poměrně početným nástrojovým arzenálem (housle, akustické kytary, elektrická kytara, mandolína, ukulele, akordeon, mbira), program se ponese ve znamení propracovaných aranží a pestré dramaturgie.

Beata Bocek je všestranná hudebnice zpívající polsky, česky, anglicky i švédsky. S kytarou je folková písničkářka, s koncovkou žena hor, s ukulele cestovatelka, s mbirou se stává šamankou a s akordeonem žena z česko-polského pomezí. Její čtvrté album „Ja tutaj mieszkam“, které vyšlo u Indies Scope, bylo nominováno na cenu Anděl v kategorii world music. 12. ledna 2016 vydala nové album „O Tobje“, které vibruje pozitivní energií nových písní vypadlých z tajemné skříně pana Klose.

Lucie Redlová – začínala ve folklorbeatové kapele Docuku, později se profilovala jako písničkářka s kytarou a mandolínou. Vydala dvě alba – „První, poslední (2009) produkoval Ir Steve Wall a bylo folkověji laděné, na druhém albu „Křižovatka“ (2012) přitvrdila ve zvuku, jelikož ho natáčela se svou kapelou Garde a produkoval ho bývalý punker, Američan Tim Eriksen. V současnosti hraje zase spíše sólově (občas s loop-stationem) a pracuje na třetím albu.

Jitka Šuranská – klasicky vzdělaná houslistka (členka Filharmonie B. Martinů ve Zlíně) o sobě dala vědět nejprve díky spolupráci s Jirkou Plockem – za CD Písňobraní dostali v roce 2005 cenu Anděl v kategorii world music. V roce 2012 se pouze s loopstationem a houslemi pustila na sólovou dráhu a aranžuje starobylé texty a nápěvy. O rok později natočila ve zlínském studiu „V“ pod producentským dohledem Stana Palúcha své první sólové album „Nězachoď slunečko“, za které rovněž obdržela Anděla v kategorii world music.