Záchranáři mohou díky novince přesněji lokalizovat místo nehody

ZLÍNSKÝ KRAJ - Nového pomocníka pro určení polohy pacientů volajících na linku 155 má Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje. Jde o mobilní aplikaci, díky které záchranáři přesněji lokalizují místo nehody, serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí hejtmanství Renata Janečková.

V život ohrožující situaci stačí, aby volající na chytrém mobilním telefonu přidržel nouzové tlačítko na displeji. Tímto jednoduchým pohybem se spustí vytáčení linky 155 a zároveň se z mobilního telefonu odešle zpráva, která obsahuje informace o přesné poloze volajícího či doplňující informace týkající se zdravotního stavu postiženého.

Za posledních 20 let prošla zdravotnická záchranná služba výraznou proměnou. Každodenní práci záchranářů dnes podporuje pokročilý informační systém, sledování pohybu vozů a podobně. Předání informace o místě události však bylo po dlouhé desítky let závislé na schopnosti pacienta nebo lidí v jeho okolí místo nehody přesně určit, stejně jako na schopnostech operátora linky 155 kvalitně informaci o poloze od volajícího vyhodnotit.

Hlavní předností nové mobilní aplikace nazvané Záchranka je využití schopností chytrých mobilních telefonů pro stanovení přesného místa nehody. Odeslání přesné polohy a vytáčení linky 155 je provedeno stisknutím jediného tlačítka. Volající je tak vždy přepojen na zdravotnickou záchrannou službu příslušného kraje standardní cestou, tedy vytočením linky 155. „Nouzová zpráva, obsahující přesnou polohu pacienta, je pak formou datového spojení či jednoduše pomocí SMS odeslána přímo do informačního systému zdravotnické záchranné služby. Během prvních několika vteřin tísňového hovoru tak operátor vidí přesnou polohu pacienta na svém monitoru. Záchranářům pozemní i letecké záchranné služby tak aplikace velmi usnadní často zdlouhavé hledání přesného místa zásahu, ať už se jedná o dopravní nehodu či pád cyklisty v lese,“ podotkla Janečková.

Součástí nouzové zprávy však není jen poloha pacienta, ale i stav baterie mobilního telefonu. V aplikaci je možno zadat jazyk či stručné zdravotní údaje. Ty má uživatel možnost dopředu vyplnit v rámci nastavení. Aplikace nabízí také interaktivní návod pro poskytování první pomoci.

Ne vždy je ihned nutné volat zdravotnickou záchrannou službu, proto v aplikaci uživatel nalezne také seznam nejbližších pohotovostí či lékáren. Jednoduchým přepnutím aplikace do testovacího režimu si pak každý může vyzkoušet aktivaci Alarmu nanečisto. Mobilní aplikace je dostupná zdarma pro chytré telefony s operačními systémy Apple iOS a Google Android.

Důležitým parametrem celého projektu je fakt, že aplikace byla od počátku vyvíjena v úzké spolupráci s krajskými zdravotnickými záchrannými službami.