Ve Valašském Meziříčí je k vidění dílo malíře Ivana Jakeše

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Obrazy, keramické plastiky a reliéfy nebo architektonické návrhy malíře Ivana Jakeše jsou k vidění v Muzejním a galerijním centru v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Průřezová výstava významného valašského výtvarníka potrvá do 15. května, informovala server Zlin.cz mluvčí valašskomeziříčské radnice Renata Votrubová.

Název výstavy je „Bylo – nebylo“. Návštěvníky zavede do stěžejního tématu jeho tvorby, a to do příběhu. „V jeho díle se setkáváme s příběhy starými, biblickými, promítnutými do autorem prožité reality, ale i s příběhy nikdy neodehranými, které jsou přesto svou podstatou pevně vkořeněné do lidského chápání světa,“ přiblížila Jakešovu tvorbu historička umění Muzea regionu Valašsko Kamila Valoušková.

Podle ní díla čerpají jak z autorovy fantazie, rozvinuté v mezích zvoleného tématu, tak z jeho četných zahraničních cest, na nichž vstřebává uměleckou realitu navštívených zemí. „Vtip, hravost a asociace zapracované do esteticky vycizelovaného a řemeslně dokonalého výtvarného projevu jsou společným nositelem výtvarného výrazu komorních děl Ivana Jakeše,“ dodala Valoušková.

Ivan Jakeš se narodil v roce 1935 ve Velkých Karlovicích. Absolvoval Státní uměleckoprůmyslovou školu Zdeňka Nejedlého v Uherském Hradišti – ateliér modelování nových hmot u akademického sochaře Luďka Havelky, přičemž kresbě se učil také u Karla Hofmana a malbě u Vladimíra Hrocha.

Za svou tvorbu získal řadu významných ocenění. Skleněné artefakty prezentoval i na zahraničních přehlídkách. Za sebou má více než 40 samostatných i řadu kolektivních výstav u nás i v zahraničí. Jeho dílo je zastoupené v několika veřejných a mnoha soukromých sbírkách. Ve Valašském Meziříčí se vystavují díla od osmdesátých let minulého století až po nejčerstvější realizace.