V květnu budou pokračovat Dny slovanské kultury, tentokrát na Slovácku

UHERSKOHRADIŠŤSKO – Po dvou úspěšných ročnících akce Dny slovanské kultury, které se konaly ve Zlínském kraji v letech 2013 a 2014, chystají její pořadatelé pokračování, a to na více místech kraje. Server Zlin.cz o tom informoval autor festivalu Jiří Králík.

První dva ročníky se uskutečnily v Kroměříži. „Cílem akce je vytvoření prostoru pro neformální prezentaci i setkávání nejlepších tradic slovanské kultury. Iniciátorem vzniku bylo výročí 1150 let od mise sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, která měla rozhodující vliv na kulturu a vzdělanost slovanských národů. Neméně důležitým důvodem bylo oslabování přirozené a tradiční kultury slovanských národů a národností v dnešním globalizovaném světě. V současné době přímého civilizačního střetu odlišných kultur je právě návrat ke kořenům a kulturním hodnotám výrazným posílením nejen naší národní, ale také společné evropské identity, kterou stojí za to rozvíjet a bránit,“ uvedl Jiří Králík.

A na co se návštěvníci Slovanských dnů mohou letos těšit? Program se má tentokrát soustředit na Slovensko a Slovinsko. Jejich kulturní tradice se na festivalu představí ve dnech od 19. do 24. května. Pochopitelně nebudou chybět ani prezentace významných historických i současných aktivních spoluprací s českou kulturou.

Akce festivalu se letos objeví na nových místech, která jsou blíž historickému centru Velké Moravy. „Zásadně se mění především místo konání, které se přiblížilo prapůvodnímu centru Velké Moravy – tedy místům prokazatelně nejvýznamnějších archeologických objevů. Festival se poprvé koná v pěti místech – Uherské Hradiště, Modrá, Velehrad, Osvětimany a Staré Město. Ve všech těchto lokalitách se nacházejí významná archeologická naleziště a muzea a návštěvníky festivalu zde čeká mimořádně atraktivní a pestrý program v podobě koncertů, divadelních a filmových představení, výstav či zajímavých přednášek,“ vysvětlil Králík.

Festival se změní i po stránce dramaturgické. Pořadatelé se rozhodli prezentovat každý rok pouze dvě, případně tři slovanské národní kulturní tradice.

Uherské Hradiště – stává se místem konání významné filmové přehlídky prezentovaných zemí, aktivního zapojení do tradiční páteční Muzejní noci a přináší nabídku atraktivních divadelních představení.

Modrá – nabídne sobotní komponovanou celodenní akci, která se bude konat v prostorách hotelu Skanzen, expozici sladkovodních ryb Živá voda, v nově vybudovaném Centru slováckých tradic a zejména v Archeoskanzenu. Návštěvníci se mohou těšit na koncert legend lidové i světové hudby, přednášky odborníků, řemeslný jarmark i Cestu vín (mezinárodní ochutnávku vín).

Velehrad – kromě sobotního Dne otevřených dveří památek, místních muzeí a historických budov návštěvníky čeká nedělní hudební setkání tří velkých mezinárodních pěveckých sborů v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, projekce filmu s hostem v rámci cyklu Duchovní film a pestrý Národní večer v Turistickém centru obce Velehrad.

Osvětimany – každý rok nabídnou putování na horu sv. Klimenta a kulinářskou i hudební atrakci v hospodě Na Srubu spojenou s ochutnávkou národních specialit.

Staré Město – přinese především aktivity spojené s unikátním kostelem Sv. Ducha a nově vybudovaným kulturním a informačním centrem.

Festival poprvé organizuje Slovanská unie v těsné spolupráci s Evropskou kulturní stezkou sv. Cyrila a Metoděje i Fora slovanských kultur (Slovinsko). Tradičními partnery jsou velvyslanectví prezentovaných zemí i představitelé vrcholných státních institucích České republiky – prezident, senát, poslanecká sněmovna, vláda, kraj i ministerstva. Festival poprvé vytvořil své logo a spustil nové webové stránky.