Cenu Salvatora si odnesl i Marek Mahdal, pomohl zachránit muže z hořícího auta

ZLÍN - Projekt Cena Salvator 2015 - Cena hejtmana Zlínského kraje ocenil další hrdiny, a to jak profesionály, tak i z řad běžné veřejnosti. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí projektu Jana Bělunková.

Předání cen se uskutečnilo ve zlínském Academia centru Univerzity Tomáše Bati. Cenu Salvator získali lidé, kteří v uplynulém roce zachránili lidský život nebo pomohli lidem v tíživé situaci. Hrdiny nominovali členové záchranných složek a široká veřejnost. Projekt každoročně organizují studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati pod záštitou hejtmana Zlínského kraje.

O vítězích kategorií Záchranář, Policista, Ostatní složky integrovaného záchranného systému a Občanské projekty rozhodovala nestranná komise. Komisi v kategorii Záchranář nejvíce ohromil příběh hasiče Martina Paláta. Ten v březnu loňského roku svým velmi profesionálním vedením přispěl ke zvládnutí vypjatého zásahu v objektu sociálních bytů ve vsetínské místní části Poschla, kde došlo k požáru.

Vítězem kategorie Policista se stal Rostislav Vítek z Pohotovostní a eskortní oddělení Zlín, který byl v lednu minulého roku svědkem vážné dopravní nehody způsobené náledím u obce Mirošov. Z vraku vozidla vyprostil rozbitými okny tři lidi, kteří utrpěli šok. O všechny tři zraněné se více než půl hodiny intenzivně staral, poskytl jim první pomoc a teplé prostředí svého vozidla.

Hrdiny kategorie Ostatní složky IZS jsou strážníci hlídky Městské policie Zlín Hana Vícenová, Marie Buriánková, Ladislav Švagera a Jaroslav Mrkva. Ti při běžné kontrole spatřili muže, který se sesunul k zemi a prodělával epileptický záchvat. Strážnici mu poskytli bezprostřední první pomoc a kontrolovali základní životní funkce až do příjezdu záchranné služby.

V kategorii Občanské projekty byla oceněna Silvie Valoušková a Adam Bastl. Tato dvojice vytvořila loni jedinečný projekt s názvem Neo Cup, který pomáhá těm nejmenším – předčasně narozeným dětem, jež jsou umístěny na JIP v Krajské nemocnici T. Bati. Cílem projektu je získat finanční prostředky a podpořit vznik výstavby speciálních pokojů, které by umožnily, aby předčasně narozená miminka mohla být již od prvních okamžiků ve společnosti rodiny.

„Skutečným hrdinou je Marek Mahdal, který zachránil v prosinci život řidiči, jenž sjel autem z vozovky a narazil do zídky. Vozidlo bylo nárazem vymrštěno do výšky a z podvozku vyšlehly plameny. Pak auto dopadlo na střechu a začalo celé hořet. Pan Mahdal neváhal ani minutu, zastavil své auto a běžel řidiči na pomoc. Jeho odvážné jednání ohromilo širokou veřejnost, která svými hlasy rozhodla, že se stane vítězem kategorie Občan,“ poznamenala Bělunková.

Veřejnost rozhodovala i o vítězi Dětské ceny. Získal ji Petr Baričiak. Ten duchapřítomně poskytl první pomoc ženě, která zřejmě vypadla nebo vyskočila z okna. „Ač byl chlapec nejprve v šoku, zachoval chladnou hlavu, okamžitě zavolal záchrannou službu, podal první pomoc a zůstal u zraněné ženy až do příjezdu sanitky,“ doplnila Bělunková.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’28123′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚1170‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚28123‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

Zobrazit fotogalerii >>